20-30 min

Linguine kremoze me salsiçe dhe rukola

Shtrydhni mishin e sallamit nga lëkurat, duke e ndarë në copa sa një kokërr rrushi. Ngrohni vajin në një tigan. Skuqini copat për rreth 8 minuta derisa të bëhen të arta. Ndërkohë gatuajmë makaronat dhe presim pjesën më të...

Krem stikash, receta super e shijshme italiane

Vini një tenxhere mesatare të mbushur me ujë për të zier dhe shtoni. I lëmë të ziejnë për 4 minuta më pas i kullojmë dhe i vendosim në një peshqir kuzhine të pastër. Palosni peshqirin dhe fërkoni stikat në...

Ëmbëlsirë me qershi, çokollatë të bardhë dhe arrë kokosi

Ngroheni furrën në 180 gradë. Shtroni një tavë 20 x 30 cm me letër pjekjeje. Në një tas të madh, përzieni kokosin e tharë, sheqerin, vezët, çokollatën e bardhë dhe qershitë derisa të bashkohen. Gatuajeni për 20 minuta derisa...

Pasta me krem shpargujsh

Për të përgatitur shpargujt, prisni dhe hidhni skajet e forta, më pas pritini majat dhe kërcejtë dhe mbajini të ndara. Në një tigan të vogël vendosim panën dhe hudhrën të ziejnë. Fikni zjarrin, hiqni hudhrën dhe më pas lëreni...

Gulash me fasule të përziera

Ngrohni vajin në një tigan të madh dhe më pas skuqni qepën për 5 minuta derisa të fillojë të zbutet. Shtoni paprikën dhe gatuajeni edhe për një minutë, më pas përzieni domatet dhe 1⁄2 e kanaçes me ujë. Ziejini...

Tortellini me djathë dhe arra

Gatuani tortellinit sipas udhëzimeve të paketimit në një tenxhere me ujë pak të kripur; kullojini dhe mbajini të ngrohta. Në të njëjtën tenxhere shkrini gjalpin. Përziejini tortellinit, majdanozin dhe arrat; trazojeni përierjen që të gjitha tortellinit të marrin shije....

Gjoks pule në salcë me gjalpë dhe rozmarinë

Në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare, gatuajeni pulën në 1 lugë gjelle gjalpë, 4-5 minuta nga secila anë. Hiqeni dhe mbajeni të ngrohtë.   Shtoni verën në tigan; gatuajeni mbi nxehtësi mesatare-të ulët, duke e trazuar për të...

Pasta kremoze me salmon të tymosur

Gatuani makaronat duke ndjekur udhëzimet e paketimit. Pasi të jenë gatuar, kullojini, duke rezervuar pak nga uji dhe hidhini përsëri në tenxhere. Shtoni kremin e djathit, lëngun e limonit dhe salmonin e tymosur me pak piper dhe përziejini mirë....

Vezë të pjekura në salcë me fasule

Hidhni domatet dhe fasulet në një tigan të përshtatshëm dhe për furrë. Ziejini për 10 minuta, ose derisa të avullojnë lëngjet. Hidhni spinaqin dhe gatuajeni edhe për 5 minuta. Ngroheni grilën në mesatare. Bëni katër gropëza në përzierje duke...