Me 3 përbërës

Një mëngjes plot proteina nis me një omëletë me...

1.Hidhni vezët në një tas, rrihini mirë, shtojuni kripë e piper e më pas edhe ajkën për gatim. 2.Përzierjen hidheni në tigan dhe piqeni. 3.Pasi omëleta është pjekur shtroni pak salmon mbi të. 4.Hidhni sipër koprën e grirë dhe...

Puding me fara chia dhe banane për një mëngjes...

Në një kavanoz të vogël ose enë të mbyllur, përzieni të gjithë përbërësit, përveç bananes dhe gjalpit të kikirikut.Mbylleni enën dhe vendoseni në frigorifer që të trashet për disa orë (unë zakonisht e bëj një natë më parë kështu...

Antipastë me proshutë dhe kastravec turshi, e thjeshtë dhe...

1.Vendosni fetat e proshutës në pjatën ku do t’i shërbeni dhe i hapni. 2.Përhapni sipër tyre djathin krem.3.Vendosni pak turshi në fund të çdo fete dhe i rrotulloni fetat në formë cilindri përreth turshisë, duke i mbyllur me kunja...

Pispili me qepë të njoma, receta tradicionale e pranverës

1.Qepët e njoma lahen mirë dhe grihen hollë. Kaurdisen në një tigan deri sa të zbuten.2.U shtoni edhe një fetë djathë të bardhë të thërrmuar, kripë, vezë, kopër ose nenexhik.3.Përzjerja lihet të zjejë derisa të ngelet me pak lëng.4.Në...

Mëngjes me tortilla dhe vezë, plot me proteina

1.Vendosni një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare dhe lyejeni me vaj. 2.Hidhni vezët të piqen në tigan. 3.Ndërkohë ngrohni furrën në temperaturë të lartë. 4.Organizoni tortillat në fletën e pjekjes me pergamenë. 5.Përhapni fasulet mbi tortilla dhe shtoni...

Me 3 përbërës. Bukë Toskane

Tipike e zonës së Toskanës, kjo bukë pa kripë u jep shije ushqimeve dhe pjatave me të cilat shoqërohet. Gjithashtu, buka e përgatitur në shtëpi reziston më gjatë dhe është më e shëndetshme. Përbërësit: 700 gr miell 00 ½...

Oriz i zier me limon, receta e thjeshtë dhe...

1.Shpëlajeni orizin në një sitë të imët. 2.Shtoni përbërësit në një tenxhere të mesme dhe lërini të ziejnë mbuluar me kapak,për rreth 18 minuta sa orizi të ketë zier. 3.Hidheni në një enë dhe shërbejeni të ngrohtë. Ruaj Recetën

Kjo maskë e bërë vetë është ajo që ju...

Fytyrë plot jetë, e freskët dhe e relaksuar? Për këtë ju duhet kjo maskë e bërë në vetëm 5 minuta. Sheqeri dhe limoni punojnë së bashku për të shtresuar qelizat e vdekura të lëkurës, ndërsa vaji i ullirit hidraton...

Salcë spinaqi për të shoqëruar vaktet tuaja

1.Nxehni 1 lugë gjelle vaj në tigan dhe shtoni qepë dhe gatuajeni, duke e përzier herë pas here, derisa të zbutet, 5 – 6 minuta. Shtoni hudhër dhe gatuajeni 2 minuta, më pas transferojeni në tas. 2.Prisni spinaqin dhe...