Sugjerime / Snapfood

Sumak: Benefitet dhe përdorimet e kësaj bime të njohur

Sumak është një bimë që rritet në të gjithë botën. Karakterizohet nga tufat e mëdha të manave të kuq. Njerëzit i thanin dhe i pudrosin këto manaferra për t’u përdorur si ilaç bimor ose erëz kuzhine. Sumak është i...

10 avantazhet e të porositurit ushqim online nga celulari

Ushqimi delivery po ecën me hapa të mëdha edhe në vendin tonë. Restorantet nga ana tjetër po rrisin gjithnjë e më tepër prezencën e tyre online për të qenë në njëfarë mënyrë akoma edhe më afër klientit apo dëshirave...

Benefitet e acidit ferulik si trajtues antirrudhë dhe sëmundje...

Acidi ferulik është një përbërje organike që gjendet në muret qelizore të bimëve të caktuara. I pasur me antioksidantë të tillë si vitamina A, vitamina C dhe vitamina E, acidi ferulik gjendet më shpesh në kremrat e lëkurës kundër...

Për një mëngjes të shëndetshëm fillojeni me këtë tost...

Në një tigan të madh në nxehtësi të mesme shkrini gjalpin. Shtoni fetat e bukës dhe skuqini derisa të marrin ngjyrë kafe të artë, rreth 2 minuta në secilën anë. Hidhini sipër pak sheqer dhe kanellë dhe priteni bukën...

Pak i përdorim, por shumë janë vlerat e tyre....

Dikush i ngatërron me bizelet e dikush me fasulet jeshile, por për vlerat që mbartin ato janë të pangatërrueshme. Bathët bëjnë pjesë në familjen e leguminozeve ose bishtajoreve ashtu si fasulet, thjerrëzat, bizelet, soja, qiqrat e kikirikët. Të pasura...

Si të gatuani një nga recetat më të famshme...

Çfarë është Falafel?Falafel është një “ushqim i shpejtë” i Lindjes së Mesme i bërë nga një përzierje e qiqrave (ose fasuleve fava), perimeve të freskëta dhe erëzave që formohen në një petë ose topa të vegjël. Mendohet se falafeli...

Keni nevojë për më shumë proteina? Konsumoni sa më...

Veza është një nga ushqimet me më shumë proteina dhe shkon thuajse me çdo gatim, sallatë, të skuqura, djathë etj. Ajo përmban 6 gram proteina dhe 13 vitamina esenciale dhe minerale duke përfshirë kolin, i shëndetshëm për trurin dhe...

Kujdes! Konsumimi i tepërt i domates mund t’ju shkaktojë...

Domatja është një ndër perimet më të mira të verës dhe gjithashtu më të pasura me vlera ushqyese. Por krahas këtyra benefiteve domatja ka dhe anë negative në shëndet.  Ja cilët janë efektet negative më të mëdha të saj...

Tortë me kivi që të ëmbëlsoni ditën e sotme

Hedhim në mikser tё bardhat e vezёve, shtojmë ujin dhe vaniljen. Pastaj ngadalё shtohet sheqeri duke e tundur nё mёnyrё qё tё mos ngelen topa topa. Nё fund shtohet uthulla dhe niseshteja dhe pastaj bashkohet pёrzierja. E gjithё kjo...