Dietë

Vetëm 228 kalori: Gjellë me lakër dhe mish të...

Në një tenxhere të madhe në zjarr të ulët, shtoni lakrën, domatet bashkë me lëngun, qepën, karafilin, kripën dhe piperin. Teksa lakra ka marrë një valë, shtoni mishin e grirë dhe vendosini kapakun. Lëreni në zjarr derisa lakra të...

Oreksi juaj ka 7 faza dhe çdokush që do...

Një nga marrëdhëniet më të ndërlikuara që ka një qenie njerëzore është ajo me ushqimin. Ne nuk hamë gjithmonë sepse jemi të uritur. Nganjëherë kjo ndodh thjesht për shkak të sasisë së madhe të reklamave dhe posterave të ushqimit...

Si të pastroni trupin në mënyrë natyrale me lëngun...

Limonat përmbajnë nivele të larta të vitaminës C. Vitamina C ndihmon trupin të prodhojë glutation, i cili aktivizon enzimat e detoksikimit të mëlçisë. Limonat gjithashtu zvogëlojnë inflamacionin. Metoda e pastrimit të trupit me lëng limoni:  Ju nevojiten:  3 limona...

5 teknika efektive masazhi për një bark të sheshtë....

Depozitimi i disa kileve në zonën e barkut, jo vetëm që ju ul vetëvlerësimin, por njëkohësisht rrit rrezikun e të prekurit nga diabeti, kanceri, sëmundjet e zemrës etj. Sot, këtu në Neps.al ju rendisim 5 teknika efektive të masazhit,...

Detoksiko trupin dhe humb disa kile më shumë me...

E vetmja gjë që duhet të merrni në konsideratë është se dieta e mollës është shumë strikte dhe nuk këshillohet të zgjatet shumë. Është menduar të zgjasë 5 ditë dhe ditën e parë mund të ndjeni mungesë energjie. Por...

Çaj dafine me kanellë për një rënie të shëndetshme...

Kanella përmban vajra esencialë dhe antioksidantë që përshpejtojnë metabolizmin dhe nxisin rënien nga pesha. Konsumi i rregullt i kësaj erëze rregullon nivelin e sheqernave në gjak dhe e pastron këtë të fundit nga toksinat. Dafina  nxit eliminimin e mbetjeve...

Nëse je mbi 40 vjeç, ja 12 mënyra si...

Nëse jeni mbi 40 vjeç, mund ta keni vënë re se është më e lehtë për të shtuar në peshë sesa për të rënë. Ndryshimet në mënyrën e të ngrënit, aktivitetin fizik, hormonet dhe si trupi e ruan dhjamin,...

Jo gjithmonë dietologët kanë të drejtë, ja cilët janë...

Ushqim i shëndetshëm është çdo ushqim që kontribuon në shëndetin e përgjithshëm të trupit tuaj. Me fjalë të tjera, çfarë i jep trupit tuaj fuqinë për të realizuar jetën e përditshme. Pra janë pikërisht përzierjet e yndyrës, proteinave, karbohidrateve,...

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani patate çdo...

Patatet rriten në mbi 100 vende në të gjithë botën dhe  më së shumti në Kinë, SHBA, Indi, Rusi dhe Ukrainë. Pavarësisht se janë kaq popullore, patatet nuk besohet të jenë shumë të shëndetshme. Madje  konsiderohen edhe të rrezikshme për...