Pije

Superfood Smoothie: Pija që zëvendëson një vakt

Vendosini të gjithë përbërësit në blender dhe procesojini për 1 minutë derisa të jetë bërë një masë kremoze. Provojeni dhe nëse është shumë e trashë, mund t’i shtoni pak kos/kefir. Hidheni në gotë dhe pijeni menjëherë ose ruajeni në...

Smoothie me avokado dhe luleshtrydhe

1.Vendosni të gjithë përbërësit në një blender dhe përzijini derisa masa të bëhet kremoze. 2.Nëse qëndrueshmëria është shumë e trashë, shtoni pak ujë. Ruaj Recetën

Lëngjet e frutave dhe perimeve të shtrydhura. 3 këshilla...

Të njohura edhe si smoothies, lëngjet e perimeve dhe frutave të shtrydhura, janë shumë të shijshme dhe të shëndetshme. Por është e rëndësishme të njohësh kombinimet e përbërësve më të mirë dhe në këtë artikull do t’ju propozojmë 3...

Liker borziloku, receta për një digestiv të freskët dhe...

Me aromë shumë të veçantë, borziloku është perfekt jo vetëm për pjatat e para (pestot, pastat), por edhe të dytat (peshkun) e sallatat (sidomos ato me bazë domatesh). Dhe jo vetëm: është shumë i çmuar edhe për përgatitjen e...

Lëng selinoje, “bomba” energjike që i duhet trupit tuaj...

1.Pastroni mirë selinonë me duar. 2.E lani dhe e fusni në shtrydhësen e frutave. 3.Pas saj vendosni edhe mollët jeshile (bashkë me lëkurë). 4.Shërbejeni nëpër gota dhe shijojeni menjëherë për rezultate më të mira. Ruaj Recetën

10 pijet me zero kalori për të shoqëruar dietën...

Nëse jeni duke ndjekur një dietë pa karbohidrate, mund të jeni duke pyetur veten se çfarë mund të pini përveç ujit. Megjithëse uji është zgjedhja më e shëndetshme sepse është pa kalori, karbohidrate apo sheqerna të shtuar mund të...

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur pini lëng limoni...

Gjëja më e mirë në lidhje me këtë mrekulli të natyrës është se është plotësisht e sigurt për t’u përdorur dhe nuk ka ndonjë efekt anësor ndryshe nga ilaçet sintetike komerciale. Për të qenë më specifik, është zbuluar se...

Smoothie i mëngjesit me banane, kakao dhe hurma arabie

1.Në blender kombinoni bananet e ngrira, qumështin dhe kakaon.2.Pasi i keni trazuar, shtoni hurmat e arabisë pa fara dhe gjalpin e kikirikut.3.Sapo të keni krijuar një masë homogjene, shërbejeni smoothien nëpër gota dhe shijojeni! Ruaj Recetën

Lehtëson depresionin dhe stresin. 4 arsye të mira pse...

Shumica e njerëzve nuk janë të vetëdijshëm se lëkura e bananes është po aq e shëndetshme sa i përket vlerave ushqyese sa vetë fruti. Lëkura përmban kalium, magnez, fibra dietike , kaliumi dhe vitamina B6, B12. Problemi është se...