Sugjerojmë:

Sa kohë ke ?

Si të gatuani brinjë derri me mjaltë dhe erëza

1.Lani brinjët me ujë të rrjedhshëm e të ftohtë dhe thajini me letër kuzhine. 2.Hidhuni rozmarinë, rigon, trumëz, kripë e piper, lyejini mirë dhe spërkatini me uthull. 3.Vërini brinjët në një tavë për furrë dhe piqini me 160 gradë...

Si të përgatisni rizoto me djathë gorgonzola

1.Shkrini gjalpin në një tigan, shtoni qepën dhe skuqeni derisa të zbehet dhe zbutet. 2.Shtoni orizin, lëreni të marrë shije, duke e përzier për së paku 1 minutë. Më pas shtoni verën dhe ngrijeni pak flakën. 3.Kur vera të...

Si të pëgatisni një sallatë verore me oktapod dhe...

1.Vini në zjarr një enë plot me ujë. Shtoni gjethen e dafinës, një lugë uthull dhe perimet. 2.Eleminoni pjesët e brendshme të oktapodit, sytë dhe sqepin. 3.Lajeni mirë dhe mbështeteni në një mbajtëse druri dhe rriheni pak me rrahësin...

Kërpudha të mbushura kapreze që do t’ju bëjnë të...

1.Ngrohni furrën në 200 grëdë Celcius 2.Përzieni së bashku 2 lugë gjelle vaj, hudhrën, ¼ lugë çaji kripë dhe ¼ lugë çaji piper në një tas të vogël. Me një furçë kuzhine, shpërndajeni këtë përzierje tek kërpudhat. 3.Vendosini kërpudhat...

10 receta SUPER për një mëngjes të shëndetshëm

Të hani shpejt pasi zgjodheni mund t’i japë metabolizmit tuaj një rritje dhe nëse zgjidhni me mend, ushqimi gjithashtu mund t’iu ndihmojë në humbjen e peshës. Ingredienti kyç? Proteina, e cila jo vetëm që zvogëlon nivelin e ghrelin-it (një...

Ëmbëlsira e verës: Biskota akullore

1.Hedhim panën në një enë të ftohtë dhe e rrahim me makinerinë elektrik për gati 10 minuta. Me pas e vendosim në frigorifer. 2.Sheqerin dhe vezët i rrahim me rrahësin elektrik në një enë tjetër për gati 15 minuta,...

Torta me 4 përbërës që nuk ka nevojë për...

1.Kosin, mjaltin dhe kakaon hidheni në një enë dhe përziejini. 2.Shtroni letrën e pjekjes në një tepsi dhe hidhni masën. 3.Bananen e prerë në copa të vogla, vendoseni sipër masës.Shtoji arra nëse dëshironi. 4.Tortën vendoseni në frigorifer për rreth...

Supë e ftohtë me mango dhe xhinxher, do e...

1.Pastrojini mirë të gjithë përbërësit. 2.Grijini dhe futini në blendër të gjithë përbërësit. 3.Pasi të jetë formuar një krem hiqeni nga blenderi. 4.Futeni masën e fituar në frigorifer para se ta shërbeni. 5.Lereni pak kohë dhe shumë shpejt do...