Sugjerojmë:

Tavë me makarona dhe pulë

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
1 ore e 15 minuta
Sugjerohet për:
6 persona
Kalori:
4 lugë gjelle vaj ulliri
1 qepë e grirë hollë
2 thelpinj hudhre, te shtypura
¼ lugë fara speci djegës
800 g domate të copëtuara të konservuara
1 lugë sheqer pluhur
6 lugë gjelle maskarpone
4 gjokse pule pa lëkurë, të prera në rripa
300 g makarona penne
70 g çedar, i grirë
50 gr mocarela e grirë
½ tufë e vogël majdanoz, i grirë hollë

    Ngrohni 2 lugë gjelle vaj në një tigan mbi nxehtësinë mesatare dhe skuqni qepën butësisht për 10-12 minuta. Shtoni hudhrat dhe specin djegës dhe gatuajeni për 1 min. Hidhni domatet dhe sheqerin dhe i kriposni sipas shijes. Ziejini pa mbuluar për 20 minuta ose derisa të trashet, më pas shtoni maskarponen.

Ngrohni 1 lugë gjelle vaj në një tigan që nuk ngjit. Kriposni pulën dhe skuqeni për 5-7 minuta ose derisa pula të jetë gatuar.

    Ngrohni furrën në 220C. Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit. Kullojini dhe shtojini vajin e mbetur. Hidhni makaronat në një tavë me madhësi mesatare. Hidhni pulën dhe hidhini sipër salcën. Shtoni sipër çedarin, mocarelën dhe majdanozin. Piqini për 20 minuta ose derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Komento