Arkiva e etiketave: pule

Pure me kungull, presh dhe pulë për vogëlushët mbi...

Qëroni dhe copëtoni kungullin, prisni pjesën e bardhë të preshit, shpëlajeni dhe copëtoni spinaqin. Në një dërrasë të veçantë, presim pulën në copa të madhësisë së kafshatës.  Ziejeni pulën në një tenxhere të vogël me ujë të valuar për...

Pulë e shijshme në krem me domate dhe pesto

Ngrohni vajin në një tigan, mundësisht që nuk ngjit. Shtoni pulën dhe skuqeni pa e lëvizur derisa të marrë pak ngjyrë. Kthejeni pulën dhe gatuajeni nga ana tjetër. Vazhdoni gatimin për 12-15 minuta derisa pula të jetë gatuar. I...

Kafshata pule krokante

Pritini gjokset e pulës në copa të vogla, duhet të merrni afërsisht 15 copë për gjoks. Hidhni peston në një enë dhe përziejini së bashku me pulën derisa të mbulohet e gjitha. Hidhni thërrimet e bukës në një qese...

Pulë në furrë me rozmarinë dhe perime

Ngroheni furrën në 200C. Në një tavë të madhe pjekjeje, hidhni së bashku patëllxhanët, kungujt e njomë dhe specat me gjysmën e rozmarinës së grirë, gjysmën e hudhrës, 2 lugë vaj dhe pak erëza. Përhapni perimet në një shtresë,...

Tavë me pulë dhe patate, pak më ndryshe

Ngrohni furrën në 220C. Vendosni pulën, me lëkurën lart, në një tavë të madhe me patatet. Shtypini  thelpinjtë e hudhrës dhe shpërndajini mes copave të pulës. Hidhni vajin e ullirit dhe lëngun e pulës, më pas i rregulloni me...

Gjoks pule në salcë me gjalpë dhe rozmarinë

Në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare, gatuajeni pulën në 1 lugë gjelle gjalpë, 4-5 minuta nga secila anë. Hiqeni dhe mbajeni të ngrohtë.   Shtoni verën në tigan; gatuajeni mbi nxehtësi mesatare-të ulët, duke e trazuar për të...

Gjoks pule me agjinare në tigan

Rrihni gjokset e pulës derisa të bëhen rreth 1 cm të trashë. I rregullojmë me kripë dhe piper. Nxehni 1 lugë gjelle vaj ulliri në një tigan të madh që nuk ngjit mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Shtoni pulën dhe...

Pulë me limon dhe zemra angjinaresh të konservuara

Ngrohni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Kur të nxehet, shtoni qepën dhe hudhrën, rregullojini me kripë dhe piper të zi të sapo bluar dhe gatuajini derisa të marrin ngjyrë të artë, rreth 4 minuta....

Kofsha pule të shijshme me xhinxher dhe hudhër

Bëni bashkë pulën, qepën, hudhrën, xhinxherin, salcën e sojës, lëngun dhe 1 lugë çaji piper në një qese plastike të madhe që mbyllet. Mbylleni dhe tundeni për të lyer pulën me marinadë. Lëreni në frigorifer 1 orë ose gjatë...