Sugjerojmë:

Bebi Neps

Kur duhet të filloni t’i jepni lëng frutash fëmijës?

Sipas udhëzimeve të “Akademisë Amerikane të Pediatrisë”, në gjashtë muajt e parë, qumështi i gjirit është më se i mjaftueshëm që fëmija të marrë vlerat ushqyese që i duhen. Pasi fëmija të bëjë gjashtë muajsh, mund të shtoni frutat...

Si të bëjmë pure me kungull të verdhë dhe...

Pasi është nxehur uji, hidhni brenda copat e mollës dhe të kungullit. I zieni derisa të zbuten. Pasi janë ftohur i shtypni derisa të bëhen pure dhe i hidhni shumë pak kanellë. Të njëjtën gjë mund të bëni edhe...

Pulë me qumësht për bebe 12 muajsh +

Përgatitja E prisni fileton e pulës në kuba të vegjël dhë më pas e skuqni në një tigan me vajin e ullirit dhe një lugë ujë. Shtoni patatet e prera gjithashtu në kuba të vegjël. I hidhni qumështin derisa...

Pure me krem, mollë dhe kumbulla për bebe 7+...

Lani dhe qëroni mirë mollën dhe kumbullat, pritini në kubikë dhe ziejini në avull për rreth 15 minuta. Provojini nëse janë të buta dhe bëjini pure me blender. Hidhni 170 ml qumësht në një enë. Shtoni 6 lugë gjelle...

10 ushqimet e para më të mira për bebin

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t’u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot përmbajnë yndyrna të shëndetshme, ndërsa bananet janë të ngarkuara me kalium....

Pure me dardhë të zier, për bebet

1. Dardhës i qëroni lëkurën, hiqni bërthamat dhe priteni në copa të vogla. 2. Hidhini në një tenxhere sa të mbulohen me ujë, ziejini përafërsisht 10-15 minuta. 3. Lërini të ftohen dhe shtypini sa të bëhet pure e homogjenizuar...

Kur mund t’i jepet fëmijës për herë të parë...

Karotat janë një ushqim i parë mjaft i mirë për foshnjat, për shkak të vlerave ushqyese, shijes dhe strukturës. Shumica e foshnjave pëlqejnë edhe shijen, sepse kanë një preferencë natyrale për ëmbëlsirat. Në vend të puresë së karotave, foshnjave...

Banane me biskota, për bebet

Përgatitja: 1. Hiqjani lëkurën bananes dhe shtypeni me pirun derisa të bëhet në formë pureje. 2. Hidhini pak qumësht për të fituar një masë më të lëngshme. 3. Shtoni pastaj biskotat e zbutura që më parë me qumësht. Përziejini...

Pasta për fëmijët, me brokoli dhe djathë

Hidhni brokolit në një tenxhere me avull dhe ziejini për 4-5 minuta. Gatuani makaronat në ujë të vluar, ruani 2 lugë ujë të makaronave përpara se t’i kulloni.Hidhni brokolin me ujin e makaronave në një enë. Përziejini derisa të...