Sugjerojmë:

Bebi Neps

Pure me peshk, kale, patate dhe mollë/ Bebe 7+...

Peshku është shumë i rëndësishëm për dietën e vogëlushit tuaj sepse është i pasur me omega 3, një yndyrë që ndihmon në zhvillimin e trurit. Për këtë arsye është e rëndësishme të gjeni mënyrën më të mirë për t’ja...

Rizoto me kungull për fëmijë mbi 2 vjeç

Rizoto me kungull të verdhë është një pjatë e ëmbël dhe e pasur me vitamina A dhe C (si dhe fibra), kështu që është një ushqim që fëmijët e vegjël kanë tendencë ta shijojnë. Ngrohni furrën në 190 gradë...

Qull/krem orizi për fëmijët

1. Valoni në një tenxhere të vogël ujin. 2. Hidhni miellin e orizit duke e trazuar ngadalë dhe vazhdimisht, që të mos formojë kokrriza. 3. Uleni nxehtësinë dhe trazoni lehtë për 10 minuta, derisa të kthehet në masë të trashë (qull) 4. Në fund shtoni qumështin. Shënim: Përmbajtja e këtij qulli, trashësia shtohet me rritjen e foshnjes. Në fillim le të jetë likuide, aq sa të qëndrojë...

Kur duhet të filloni t’i jepni lëng frutash fëmijës?

Sipas udhëzimeve të “Akademisë Amerikane të Pediatrisë”, në gjashtë muajt e parë, qumështi i gjirit është më se i mjaftueshëm që fëmija të marrë vlerat ushqyese që i duhen. Pasi fëmija të bëjë gjashtë muajsh, mund të shtoni frutat...

Si të bëjmë pure me kungull të verdhë dhe...

Pasi është nxehur uji, hidhni brenda copat e mollës dhe të kungullit. I zieni derisa të zbuten. Pasi janë ftohur i shtypni derisa të bëhen pure dhe i hidhni shumë pak kanellë. Të njëjtën gjë mund të bëni edhe...

Pulë me qumësht për bebe 12 muajsh +

Përgatitja E prisni fileton e pulës në kuba të vegjël dhë më pas e skuqni në një tigan me vajin e ullirit dhe një lugë ujë. Shtoni patatet e prera gjithashtu në kuba të vegjël. I hidhni qumështin derisa...

Pure me krem, mollë dhe kumbulla për bebe 7+...

Lani dhe qëroni mirë mollën dhe kumbullat, pritini në kubikë dhe ziejini në avull për rreth 15 minuta. Provojini nëse janë të buta dhe bëjini pure me blender. Hidhni 170 ml qumësht në një enë. Shtoni 6 lugë gjelle...

10 ushqimet e para më të mira për bebin

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t’u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot përmbajnë yndyrna të shëndetshme, ndërsa bananet janë të ngarkuara me kalium....

Pure me dardhë të zier, për bebet

1. Dardhës i qëroni lëkurën, hiqni bërthamat dhe priteni në copa të vogla. 2. Hidhini në një tenxhere sa të mbulohen me ujë, ziejini përafërsisht 10-15 minuta. 3. Lërini të ftohen dhe shtypini sa të bëhet pure e homogjenizuar...