Sugjerojmë:

Bebi Neps

Banane me biskota, për bebet

Përgatitja: 1. Hiqjani lëkurën bananes dhe shtypeni me pirun derisa të bëhet në formë pureje. 2. Hidhini pak qumësht për të fituar një masë më të lëngshme. 3. Shtoni pastaj biskotat e zbutura që më parë me qumësht. Përziejini...

Pasta për fëmijët, me brokoli dhe djathë

Hidhni brokolit në një tenxhere me avull dhe ziejini për 4-5 minuta. Gatuani makaronat në ujë të vluar, ruani 2 lugë ujë të makaronave përpara se t’i kulloni.Hidhni brokolin me ujin e makaronave në një enë. Përziejini derisa të...

Akullore me fruta dhe perime, për bebushat

A e dini se mund të bëni ëmbëlsirat më të freskëta dhe më të shëndetshme me vetëm disa përbërës? Këto ëmbëlsira me fruta dhe perime me zero sheqer janë të shijshme dhe jo vetëm një ëmbëlsirë e shëndetshme, por...

Brusketa me domate dhe avokado, për fëmijët 1-2 vjeç

Ngrohni furrën paraprakisht. Fërkoni fetat e bukës me vaj ulliri. Vendosini në një fletë pjekjeje. Piqini në furrë për 2 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë, kthejini nga ana tjetër dhe piqini edhe 2 minuta të tjera. Grini...

Lëpirëse prej torte, për 1 Qershorin

HAPI 1Fillimisht bëni tortën. Ngroheni furrën në 190 gradë. Lyeni me yndyrë dhe shtrojini bazën në një tepsi . Vendosni gjalpin, sheqerin dhe ekstraktin e vaniljes në një tas dhe rrihini mirë në një masë kremoze. Rrihni ngadalë vezët...

Pure për bebat, me pjeshkë, mollë, kajsi dhe dardhë

Shkrini gjalpin në një tigan dhe më pas shtoni frutat, skuqini për 1 minutë më pas shtoni ujin. Lëreni të vlojë. Mbulojeni me kapak, ziejini për 10 minuta derisa frutat të zbuten dhe uji të jetë pakësuar pak. Përziejini...

Bukë me banane dhe karrota, për fëmijët

Ngrohni furrën në 180 gradë C.Hidhini të gjithë përbërësit përveç rrushit të thatë dhe farave në një tas dhe nisni t’i rrihni. Shtoni edhe rrushin e thatë. Vendoseni përbërjen në tepsi dhe spërkateni me fara. Piqeni për 55 minuta...

Kroketa me perime për vogëlushët

Prisni pataten e ëmbël dhe piqeni në mikrovalë për rreth 8 minuta. Lëreni të ftohet. Ngrohni vajin në një tigan. Shtoni qepën, kungullin e njomë, piperin dhe karotën. Skuqini për 5 minuta derisa të zbuten. Lërini të ftohen. Vendoseni...

Vitaminë E, K dhe C për fëmijët, nga kjo...

Ngrohni vajin në një tenxhere. Shtoni qepën, specin e kuq të grirë dhe hudhrën dhe skuqini për 3-5 minuta. Shtoni patatet e ëmbla, domatet dhe skuqini për 2 minuta. Shtoni salcën e domates dhe lëngun e perimeve. Mbulojeni dhe...