Sugjerojmë:

Lëpirëse prej torte, për 1 Qershorin

Veshtiresia
e lehtë
Koha gatimit
45 minuta
Sugjerohet për:
12-14 persona
Kalori:
295
100 gr gjalpë
100 gr sheqer pluhur
½ lugë ekstrakt vanilje
2 vezë
100 gr miell
75 gr gjalpë për kremin e gjalpit
150 gr sheqer pluhur
½ lugë ekstrakt vanilje
1 lugë gjelle qumësht
200 gr çokollatë e bardhë, e shkrirë,

HAPI 1
Fillimisht bëni tortën. Ngroheni furrën në 190 gradë. Lyeni me yndyrë dhe shtrojini bazën në një tepsi . Vendosni gjalpin, sheqerin dhe ekstraktin e vaniljes në një tas dhe rrihini mirë në një masë kremoze.

Rrihni ngadalë vezët një nga një, më pas hidhni miellin dhe përziejini mirë. Hidheni në përbërjen e tortës dhe piqeni për rreth 20 minuta derisa të skuqet dhe të marrë ngjyrë kafe të artë. Lëreni mënjanë të ftohet plotësisht.

HAPI 2
Ndërsa ëmbëlsirat janë duke u ftohur, bëni kremin e gjalpit. Në një tas të madh ose në tasin e mikserit, rrihni së bashku gjalpin dhe sheqerin pluhur, shtoni ekstraktin e vaniljes dhe qumështin dhe rrihni përsëri.

Pasi keku të jetë ftohur, grijeni në thërrime të mëdha. Shtoni kremin e gjalpit dhe përzieni së bashku.

Merrni copa nga përzierja e kekut dhe rrotullojeni në topa, duke e transferuar secilin top në një tepsi ose pjatë, futini një shkop secilin prej tyre dhe më pas vendosini në frigorifer për një orë.

HAPI 3
Shkrini çokollatën e bardhë në mikrovalë. Merrni secilin prej topave të ftohur dhe zhytini në çokollatën e bardhë. Mund ta spërkasni sipër me ç’të doni ju.

Më pas vendosini topthat në një filxhan që të thahen në temperaturën e dhomës për një orë, ose në frigorifer për 30 minuta.

Komento