Sugjerojmë:

Mëngjesi

10 receta SUPER për një mëngjes të shëndetshëm

Të hani shpejt pasi zgjodheni mund t’i japë metabolizmit tuaj një rritje dhe nëse zgjidhni me mend, ushqimi gjithashtu mund t’iu ndihmojë në humbjen e peshës. Ingredienti kyç? Proteina, e cila jo vetëm që zvogëlon nivelin e ghrelin-it (një...

Vezë me gjalpë dhe speca të kuq për të...

Gatuani 2 vezë të mëdha në një tigan me gjalpë të shkrirë. Shtoni kripë dhe piper dhe hidhini mbi një pjatë me 1 lugë gjelle pesto, 1 qepë të grirë, gogozhare dhe 1 lugë gjelle djathë parmixhano. Ruaj Recetën

Tost mëngjesi me parmixhiano dhe kërpudha të karamelizuara

Bukën e ngrohni pak sipas dëshirës. I vendosni secilës disa feta avokado. I shtoni sipër pak kripë dhe piper. Ndërkohë në një tigan me pak vaj ulliri dhe nxehtësi mesatare skuqni kërpudhat. I shtoni pak hudhër pluhur dhe i...

Omëletë me domate dhe erëza për mëngjesin

Nxehni vajin në një tigan pastaj gatuani domatet të prera anash derisa të fillojnë të zbuten. Ndërkohë, rrihni vezët me barishtet dhe shumë piper të zi të sapo bluar në një tas të vogël.Hiqini domatet nga tigani dhe vendosini...

Mëngjesi fillon plot shije me një omëletë klasike franceze

1.Rrihni vezët me ujin, kripën dhe piperin në një tas. 2.Shkrini gjaplin në një tigan në nxehtësi mesatare dhe anojeni derisa të mbulohet e gjithë sipërfaqja. 3.Hidhni përzierjen e vezëve në tigan, në mënyrë që të sghpërndahet në të...

Smoothie me mango dhe banane që mëngjesi të jetë...

1.Qëroni dhe copëtoni mangon dhe vendoseni në një blender me qumësht të skremuar, kos natyral me pak yndyrë, vakt bajame, mjaltin dhe disa kuba akulli. 2.Përziejeni derisa të bëhet masa kremoze për smoothie. 3.Ndajeni në 2 gota. Ruaj Recetën

Tost me vezë dhe tul domateje për mëngjes

1.Parangrohni furrën në 200 gradë celsius. 2.Grini imët qepët dhe hudhrat. 3.Në një tas të vogël bashkoni tulin e domateve, specin e kuq, piperin e kuq dhe kripën. 4.Ndërkohë në një tigan skuqni gjalpin. Shtoni qepët dhe i lini...

Mëngjes proteinik për të luftuar inflamacionin dhe për të...

Shumica prej nesh zakonisht konsumojnë të njëjtin vakt për mëngjes dhe kështu bëhet një rutinë e mërzitshme. Megjithatë, sot ne do të ofrojmë një mëngjes të shijshëm dhe të shëndetshëm që do t’ju ndihmojë të zvogëloni inflamacionin dhe të...

Një fritatë e shëndetshme dhe e shijshme me vezë,...

Nxehni paraprakisht furrën në 180 °.Në një tas të mesëm rrihini së bashku vezët, panën dhe mocarelën.Shtoni kripën, piperin e zi dhe piperin e kuq.Në një tigan të madh hidhni vajin të nxehet.Shtoni qepën dhe hudhrën dhe gatuajini deri...