Sugjerojmë:

Omletë me spec të kuq dhe proshutë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
2 vezë të plota dhe 3 të bardha veze
1 lugë vaj ulliri
1 spec i kuq, i pastruar dhe i grirë hollë
2 qepë të njoma, pjesët e bardha dhe jeshile të mbajtura të ndara dhe të grira hollë
disa feta proshutë tepër të holla, të grira
25 g çedar
Bukë integrale, për ta shërbyer (sipas dëshirës)
1-2 domate të freskëta të copëtuara, për t'u servirur (sipas dëshirës)

Përziejini vezët dhe të bardhat e vezëve me pak kripë e piper dhe lërini mënjanë. Ngrohni vajin në një tigan mesatar që nuk ngjit dhe gatuani specin për 3-4 minuta. Hidhni pjesët e bardha të qepëve dhe gatuajini edhe 1 min. Hidhni vezët dhe gatuajini në zjarr mesatar derisa të jenë gati plotësisht të skuqura.

Spërkateni proshutën dhe djathin dhe vazhdoni gatimin derisa të mpikset në qendër. Shërbejeni direkt nga tigani me pjesën e gjelbër të qepëve të spërkatura sipër, domatet e grira dhe pak bukë integrale nëse dëshironi.

Komento