Arkiva e etiketave: proshute

Omletë me spec të kuq dhe proshutë

Përziejini vezët dhe të bardhat e vezëve me pak kripë e piper dhe lërini mënjanë. Ngrohni vajin në një tigan mesatar që nuk ngjit dhe gatuani specin për 3-4 minuta. Hidhni pjesët e bardha të qepëve dhe gatuajini edhe...

Panzanella me nektarina dhe proshutë

Ngroheni furrën në 200C. Lyejeni bukën me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe shpërndajeni mbi pak kripë deti dhe gjethe trumze. Piqeni për 15 minuta, duke e kthyer një herë, derisa të bëhet krokante dhe e artë. Ndajeni në...

Pasta me proshutë dhe bizele

Gatuajini makaronat sipas udhëzimeve të paketimit, rreth 9 minuta. Rreth 3 minuta para se të gatuhen makaronat, shtoni bizelet. Ndërkohë, ngrohni vajin e ullirit në një tigan në zjarr mesatar dhe skuqni qepën për 5 minuta derisa të jetë...

Supë me patate të pjekura dhe qumësht, shija është...

1.Vendosni proshutën në një tigan të madh dhe të thellë. Gatuajini në zjarr mesatar derisa të skuqen. Kullojeni, copëtojeni dhe lëreni mënjanë. 2. Në një tenxhere ose tavë , shkrini margarinën në nxehtësi mesatare dhe shtoni miellin derisa të...

Bukë e shpejtë me proshutë dhe parmixhano për mëngjes

1.Ngrohni furrën në 175 gradë dhe vajiseni lehtë me llakun. 2.Përzjeni së bashku miellin, pluhurin për pjekje, kripën dhe piperin në një tas. 3.Përzjeni së bashku vezët dhe gjalpin dhe shtojini tek mielli për tu kombinuar. 4.Mbusheni me djathrat,...

Panine me proshutë dhe reçel pjepri

1.Priteni paninen në mes dhe lyejini të dyja pjesët me reçel pjepri.2.Pjesën e poshtme shtrojeni me mocarela, proshutë dhe rukola.3.Përseriteni dhe një herë procesin dhe piqeni në furrë derisa djathi të shkrihet plotësisht. Ruaj Recetën

Gati për 15 minuta: Patate të mbushura me proshutë...

Lani mirë patatet dhe i ndani përgjysmë.Përdorni një lugë për t’i hequr tulin e brendshëm.I rendisni patatet e prera në një tavë. I spërkasni sipër me vaj ulliri, kripë dhe piper.I fusni në furrë për 15 minuta në temperaturë...

Peta-muffins të pjekura me spinaq dhe proshutë, një mëngjes...

1.Ngroheni furrën në 175 gradë C. 2.Bëjini petat role dhe pritini në raunde të vogla. 3.Vendosini raundet mbi tava për muffns të lyera me pak vaj sipër. 4.Ndërkohë, tundni së bashku vezët, kremin, spinaqin, proshutën, qepën, koprën, mustardën, 1/2...

Antipastë me proshutë dhe kastravec turshi, e thjeshtë dhe...

1.Vendosni fetat e proshutës në pjatën ku do t’i shërbeni dhe i hapni. 2.Përhapni sipër tyre djathin krem.3.Vendosni pak turshi në fund të çdo fete dhe i rrotulloni fetat në formë cilindri përreth turshisë, duke i mbyllur me kunja...