Këshilla

Si të mbroni lëkurën tuaj nga rrezet e diellit

Ekspozimi i tepruar ndaj rrezeve ultravjollcë të diellit jep dëmtime të menjëhershme në lëkurë. Nëse ekspozimi në diell është i ekuilibruar pra ashtu siç duhet dhe aq sa duhet, dielli nuk është armik i shëndetit. Si të mbroni lëkurën...

Për të forcuar rrënjën e flokëve, hani kuinoa!

Kuinoa është një ushqim me bazë bimore që i siguron trupit tonë fibra, proteina dhe si rrjedhojë na mban të plotësuar për një kohë të gjatë. Ajo konsiderohet si një drith dhe bën pjesë tek superushqimet. Kuinoa ka një...

Receta e kallamarëve të mbushur me oriz do të...

1.Pastroni kallamarët, hiqjuni kockën, sytë dhe pjesët e forta dhe lajini mirë. 2.Prisni tentakulat e kallamarëve në pjesë të vogla dhe skuqini në tigan me 5 lugë vaj bashkë me qepët, derisa tentakulave t’u shterojë lëngu dhe qepët të...

Cilat janë ushqimet më të mira për çdo pjesë...

Për trurin: Salmoni, tuna, sardelet, arrat. Për muskujt: Bananet, mishi i kuq, veza, peshku Për mushkëritë: Brokolin, lakrat e brukselit Për lëkurën: Boronicat, salmoni, çaji jeshil Për flokët: Perimet jeshile, fasulet, salmoni Për sytë: Veza, karota, misrat Për zemrën:...

Biftek i mbushur me qepë të karamelizuara

1.Për qepët e karamelizuara 2.Për të karamelizuar qepët, ngrohni vajin në një tigan të madh me nxehtësi mesatare. Pasi të jetë nxehur, shtoni qepët dhe spërkatini me kripë. 3.Trazojeni shpesh, derisa të zbuten rreth 15-20 minuta. 4.Ulni nxehtësinë nëse...

Për të forcuar rrënjën e flokëve, hani kuinoa!

Kuinoa është një ushqim me bazë bimore që i siguron trupit tonë fibra, proteina dhe si rrjedhojë na mban të plotësuar për një kohë të gjatë. Ajo konsiderohet si një drith dhe bën pjesë tek superushqimet. Kuinoa ka një...

6 arsye të forta pse duhet të konsumoni më...

Përpos mendimit klishe se shalqiri përmban vetëm ujë dhe sheqer, në fakt ky frut është i pasur me një sërë elementesh të shëndetshme. Ka një nivel të lartë vitaminash, mineralesh, antioksidantësh dhe vetëm një numër të vogël kalorish. Shalqiri...

12 ushqimet më të mira për të nisur ditën...

E keni pyetur ndonjëherë veten se cilat janë ushqimet më të mira për të nisur ditën tuaj? Neps ju rendit 12 alternativa të shëndetshme të cilat duhet t’i mbani gjithnjë parasysh: Vezë Kafe Mjedra Kosi grek Çaji jeshil Farat...

Kek me limon, çokollatë të bardhë dhe fruta

1.Ndizni furrën në 180° dhe shkrini çokollatën me flakë të ulët ose në mikrovalë. 2.Rrihni vezët me sheqerin për 5 minuta me rrahësin elektrik. 3.Shtoni gjalpin e shkrirë, çokollatën e vakët dhe vazhdoni akoma përzierjen me rrahësin elektrik derisa...