Këshilla

Mjafton 1 gotë ujë në stomak bosh për të...

Shumë persona mund të na e kenë thënë diçka të tillë, por nuk ia kemi vënë veshin. E vërteta është se 1 gotë ujë i ngrohtë/ i vakët në mëngjes apo para se të flemë gjumë, është një ritual...

Domate në furrë me parmixhano dhe vezë!

1.Ngroheni furrën në 150 ° C dhe vendosni gjizën në një sitë të veshur me letër kuzhine për t’u kulluar. 2.Ndërkohë, vendosni vajin dhe domatet në një tavë pjekjeje dhe hidhni sipër hudhër dhe trumzë për marinim. 3.Piqini për...

Nëse dëshironi që thembrat tuaja të jenë të lëmuara...

Kallot, çarjet dhe lëkura e thatë, i bëjnë këmbët tona të duken jo bukur sidomos gjatë kësaj periudhe kur veshin shapka apo sandale. Mirëpo, çfarë mund të bëjmë në lidhje me to? Neps.al ju tregon më poshtë disa këshilla...

Një racion i vogël nga këto ushqime, ju ngop...

8 ushqimet që kanë aftësi t’ju ngopin më shumë sesa të tjerat: Bajamet Vetëm një dorë e vogël e bajameve është një burim i pasur i antioksidantëve, vitaminës E dhe magnezit. Kafeja Jo vetëm që zbeh oreksin tuaj, por...

Rizoto me salcë domatesh dhe parmixhano për një vakt...

1.Në një tigan me vaj ulliri skuqni qepën e grirë imët. Pas disa minutash shtoni orizin dhe pasi të jetë skuqur pak, shtoni salcën dhe më pas lëngun e perimeve. 2.E lini orizin të ziejë. 3.Nga fundi i shtoni...

9 super ushqimet që ngadalësojnë plakjen tek gratë

Thuhet se gratë nuk duhet t’i pyesësh për moshën. Por a e dini sesa mirë ndihen gratë kur ju thoni me hamendje moshën e tyre dhe gaboni? Kjo pasi në shumicën e rasteve i bëni të ndiheni më të...

8 maska natyrale për t’i dhënë zgjidhje 8 problemeve...

Neps ju propozon 8 maska me përbërës krejtësisht natyralë, për problematikat më të zakonshme me fytyrën. Duke filluar nga poret, aknet, yndyra e tepërt apo rrudhat, maskat më poshtë kanë pak kosto, por efikasitet të lartë. Ajo që duhet...

Ushqimet që duhet të eliminoni për të mos rrezikuar...

Ngrënia e ushqimeve të shëndetshme do t’i mbajë zorrët tuaja gjithashtu të shëndetshme dhe do të shmangë kapsllëkun. Në të kundërt, kequshqyerja rrezikon të rrisë inflamacionin në zorrët tuaja dhe të shkaktojë kancer në zorrën e trashë. Neps ju...

Makarona me salcë specash të kuq dhe djathë

1.Nxehni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare. 2.Shtoni qepë dhe hudhër dhe lërini të skuqen për 10 minuta. 3.Shtoni specat dhe lërini deri sa të thahen. 4.Hiqini nga nxehtësia dhe lerini të ftohen pak. 5.Hidheni përzierjen në një...