Sugjerojmë:

Këshilla

A është mirë për shëndetin të pihet ujë esëll...

Pirja e ujit rekomandohet gjerësisht nga ekspertët e shëndetit si një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të ruajtur shëndetin e mirë. Praktika e pirjes së ujit të parë në mëngjes, veçanërisht me stomakun bosh, është përkrahur nga shumë...

Vaj rozmarine për rritjen e flokëve

Vuan nga rënia e flokëve? Flokët e tu duan ‘vite’ që të rriten dhe sërish s’je i kënaqur me gjatësinë dhe shëndetin e tyre? Dëshiron flokë më të dendur? Të tregojmë si ta përgatisësh vetë vajin e rozmarinës në...

Ushqimet më të mira detox për t’u pastruar dhe...

Çfarë duhet të bëni për të normalizuar organizmin pas një nate ku e keni tejkaluar me ushqim, ëmbëlsira dhe alkool? Më poshtë keni listën e ushqimeve që do t’ju ndihmojnë të normalizoni dhe pastroni organizmin, në një dietë Detox....

Studimi: Edhe sasia minimale e kafeinës ndikon në peshën...

Gjatë periudhës së shtatzanisë, të gjitha bëhemi shumë më të ndërgjegjshme për mënyrën tonë të të ushqyerit, se çfarë duhet të hamë e çfarë jo. Megjithatë, jo gjithmonë është e lehtë t’i kategorizosh ushqimet dhe pijet në çfarë DUHET...

10 ushqime për të pastruar veshkat

Për të evituar infenksionet në veshka është ideale të konsumoni ushqime të shëndetshme që sigurojnë një larmi vitaminash, mineralesh dhe antioksidantësh që sigurojnë pastrimin e veshkave por që kanë sasi të vogla kaliumi dhe fosfori. Ushqimet që përmbajnë antioksidantë mund të...

Këshillat që duhet të ndiqni nëse shkoni për herë...

Pushimet e verës për prindërit e rinj, të cilët kanë një bebe të porsalindur janë një sfidë jo pak e rëndësishme. Shpesh përballë kësaj situate ata përballen me pyetjen nëse duhet të bëjnë pushime në bregdet apo jo. Gjithmonë...

Cilat janë përfitimet që marrim nga qumështi i bletëve?

Qumështi i bletëve cilësohet si një nga ushqimet me përfitime të mëdha shëndetësore, kjo pasi përmban ujë, lëndë minerale, yndyrna, proteina, karbohidrate, vitamina etj. Ka efekt qetësues dhe çlodhës, ul nivelin e hormoneve të tiroides. Ai është një pastrues...

Njihuni më mirë me uthullën e mollës dhe 5...

Çfarë është uthulla e mollës?Uthulla e mollës prodhohet duke fermentuar sheqernat nga mollët, gjë që i kthen ato në acid acetik – përbërësi aktiv në uthull. Në dyqane mund të shihni uthull molle të etiketuar si ‘e filtruar’ (një...

Smoothie i shëndetshëm për të nisur ditën

Thjesht përziejini me blender në 300 ml qumësht të gjithë përbërësit, për një smoothie të lezetshëm jeshil për të nisur ditën. Ju bëftë mirë! Ruaj Recetën