Sugjerojmë:

Receta

Si të gatuani brinjë derri me mjaltë dhe erëza

1.Lani brinjët me ujë të rrjedhshëm e të ftohtë dhe thajini me letër kuzhine. 2.Hidhuni rozmarinë, rigon, trumëz, kripë e piper, lyejini mirë dhe spërkatini me uthull. 3.Vërini brinjët në një tavë për furrë dhe piqini me 160 gradë...

Penne me salcë toni dhe ullinjsh

1.Në një tenxhere, hidhni ujin me kripë dhe lëreni të ziejë. 2.Gatuani në të makaronat për 1 minutë më pak se ç’thonë udhëzimet mbi paketim. 3. Kullullojini, duke ruajtur një gotë nga uji dhe makaronat lërini në kullesë. 4.Në...

Si të përgatisni rizoto me djathë gorgonzola

1.Shkrini gjalpin në një tigan, shtoni qepën dhe skuqeni derisa të zbehet dhe zbutet. 2.Shtoni orizin, lëreni të marrë shije, duke e përzier për së paku 1 minutë. Më pas shtoni verën dhe ngrijeni pak flakën. 3.Kur vera të...

Si të pëgatisni një sallatë verore me oktapod dhe...

1.Vini në zjarr një enë plot me ujë. Shtoni gjethen e dafinës, një lugë uthull dhe perimet. 2.Eleminoni pjesët e brendshme të oktapodit, sytë dhe sqepin. 3.Lajeni mirë dhe mbështeteni në një mbajtëse druri dhe rriheni pak me rrahësin...

Kërpudha të mbushura kapreze që do t’ju bëjnë të...

1.Ngrohni furrën në 200 grëdë Celcius 2.Përzieni së bashku 2 lugë gjelle vaj, hudhrën, ¼ lugë çaji kripë dhe ¼ lugë çaji piper në një tas të vogël. Me një furçë kuzhine, shpërndajeni këtë përzierje tek kërpudhat. 3.Vendosini kërpudhat...

10 receta SUPER për një mëngjes të shëndetshëm

Të hani shpejt pasi zgjodheni mund t’i japë metabolizmit tuaj një rritje dhe nëse zgjidhni me mend, ushqimi gjithashtu mund t’iu ndihmojë në humbjen e peshës. Ingredienti kyç? Proteina, e cila jo vetëm që zvogëlon nivelin e ghrelin-it (një...

Si të përgatisni pasta me arra e majdanoz

1.Merrni makaronat dhe vërini të ziejnë në tenxhere për 10-12 min. 2.Ndërkohë merrni arrat dhe vërini në tigan të skuqen për 5 minuta, duke i përzier gjatë gjithë kohës. 3.Hiqni makaronat nga tenxherja dhe kullojini. 4.Në tenxhere shtoni vaj...

Ëmbëlsira e verës: Biskota akullore

1.Hedhim panën në një enë të ftohtë dhe e rrahim me makinerinë elektrik për gati 10 minuta. Me pas e vendosim në frigorifer. 2.Sheqerin dhe vezët i rrahim me rrahësin elektrik në një enë tjetër për gati 15 minuta,...

Torta me 4 përbërës që nuk ka nevojë për...

1.Kosin, mjaltin dhe kakaon hidheni në një enë dhe përziejini. 2.Shtroni letrën e pjekjes në një tepsi dhe hidhni masën. 3.Bananen e prerë në copa të vogla, vendoseni sipër masës.Shtoji arra nëse dëshironi. 4.Tortën vendoseni në frigorifer për rreth...