Sugjerojmë:

Receta

Bëjmë së bashku gliko qershie, recetën më të kërkuar...

Lani qershitë dhe hiqini bërthamat. Hidhni në një enë sheqerin dhe ujin dhe vendosini qershitë në zjarr sapo uji të marrë valë. Lërini të ziejnë për 30 minuta, duke i hequr shkumën. Hiqeni dhe lëreni të pushojë për 6...

Çfarë nepsi! Gatuajmë së bashku ushqimin e preferuar të...

Këngëtarja shumë e dashur për publikun shqiptar, Vesa Luma, u tregua tepër e mirë kur e kontaktuam për ta pyetur për ushqimin e saj të preferuar, që do t’i bashkohet rubrikës tonë #PjataVIP. Pasi na përgëzoi për idenë e...

Kastraveca të marinuar, sallata perfekte!

Pasi t’i prisni kastravecat në copa të vogla, merrni një oklla ose thikë dhe shtypini. Vendosini në një tas me të gjithë përbërësit e tjerë dhe 1 lugë kripë dhe përziejini mirë. Lërini 10 minuta të marinohen. Shërbejeni si...

Friturë me asparag dhe patate

HAPI 1Ngrohni furrën në shkallë të lartë. Hidhni patatet në një tigan me ujë të ftohtë me kripë dhe lërini të vlojnë në vatër. Pasi uji të ketë nisur të vlojn, lërini për 4-5 minuta derisa të zbuten, më...

Pulë me salcë pikante, suzam dhe mjaltë

HAPI 1Hidhni pulën në salcën e sojës, vajin e susamit, qepën dhe xhinxherin dhe përziejeni mirë përbërjen. HAPI 2Ngrohni BBQ-në. Nëse përdorni një BBQ me qymyr, prisni që qymyri të kthehet në hi përpara se të filloni gatimin. Gatuani...

Konsumohen dhe të ftohta si sallatë! Pasta me brokoli...

HAPI 1Lini një tigan me ujë pak të kripur të vlojë. Shtoni brokolin dhe ziejeni për 5 minuta. Hiqeni me një lugë dhe lëreni mënjanë. HAPI 2Vendosni makaronat në të njëjtin tigan dhe gatuajini sipas udhëzimeve të paketimit. Ndërkohë,...

Yummy! Gatuajmë së bashku ushqimin e preferuar të Jonida...

Teksa shijon pritjen e ëmbël të bebushit të saj të dytë, moderatorja Jonida Vokshi gjeti kohën të veçonte për ne mes shumë pjatash të shijshme- pjatën e saj të preferuar! Karkaleca me salcë konjaku do të jetë pjata e...

Kek super i thjeshtë dhe i shijshëm, me mollë

HAPI 1Nxehni furrën në 200/180 gradë. Për të bërë brumin, sitni miellin në një tas të madh përzierës dhe shtoni gjalpin ose margarinën. Përziejini me gishta derisa masa të ngjajë me thërrimet e bukës. HAPI 2Shtoni rreth 3 lugë...