Ëmbëlsira

Biskota ҫokollate me tërshërë pa pjekje

Vendosni të gjithë përbërësit përveç tërshërës në një tenxhere mesatare dhe lëreni të ziejë.     Pasi të fillojë të ziejë me shpejtësi, vendosni një kohëmatës për 1 minutë. Duke e përzier vazhdimisht me një spatul, ziejini për 1 minutë....

Muffins të shijshme me luleshtrydhe

Ngrohni furrën në 200 gradë C. Lyeni një tavë për muffins me 12 forma me yndyrë ose shtrojini me forma letre. Rrihni 3/4 filxhan sheqer dhe gjalpin së bashku në një tas duke përdorur një mikser elektrik derisa të...

Biskota të shpejta me reҫel

Parangrohni furrën në 180 gradë dhe shtroni 2 tava me letër gatimi. Në një tas të madh, duke përdorur një mikser dore, përpunoni gjalpin e zbutur dhe sheqerin pluhur. Shtoni ujin e trëndafilit dhe rrihni derisa të krijohet një...

Muffins me copëza ҫokollate

Ngroheni furrën në 180 gradë dhe në tavën për muffins, vendosni letrat mbështjellëse. Në një tas të madh, përzieni miellin, kripën, pluhurin për pjekje dhe sodën e bukës.     Në një enë tjetër të madhe, duke përdorur një mikser...

Receta më e thjeshtë e kekut me banane

Ngrohni furrën në 165 gradë. Lyeni me yndyrë një tavë pjekjeje të thellë. Bëni bashkë bananet, sheqerin, vezën dhe gjalpin në një tas. Përzieni miellin dhe sodën e bukës së bashku në një tas të veçantë; shtojeni në përzierjen...

Biskota amerikane me ҫokollatë të bardhë

Ngroheni furrën në 180Cdhe shtroni dy dy tava me fletë të mëdha pjekjeje. Rrihni gjalpin dhe sheqernat së bashku në një tas të madh duke përdorur një rrahëse elektrike, ose në një mikser derisa të kombinohen. Thyejeni vezën dhe...

Keku i engjëjve

Ngrohni furrën në 180 gradë. Në një procesor ushqimi grini sheqerin rreth 2 minuta derisa të jetë i imët. Shitni gjysmën e sheqerit me kripën dhe miellin e kekut duke e lënë mënjanë sheqerin e mbetur. Në një tas...

Ëmbëlsirë e thjeshtë me gjalpë kikiriku dhe reҫel

Ngrohni furrën në 180gradë. Lyejeni me gjalpë dhe mbuloni bazën dhe anët e një tave katrore 20 cm me letër kuzhine për pjekje. Vendosni 3 lugë gjalpë kikiriku dhe reçelin në enë të vogla të ndara dhe lërini mënjanë....

Kek i thjeshtë i bardhë me fare pak përbërës

Ngrohni furrën në 175 gradë C. Lyejmë me yndyrë dhe me miell një tepsi katrore për kek. Bëni bashkë sheqerin dhe gjalpin në një tas përzierjeje derisa të bëhet krem. Shtoni vezët një nga një, duke i rrahur shkurt...