Ëmbëlsira

Kek me mollë dhe kanellë, për ta ëmbëlsuar më...

1.Ngrohni furrën në temperaturë 180 gradë. 2.Në një enë kombinoni miellin, vajin dhe vezët. Trazojini mirë. Ngadalë i shtoni sheqerin dhe vaniljen. 3.Në një enë veçmas, bashkoni kripën, sodën e pjekjes dhe kanellën. I rrihni mirë dhe më pas...

Kek dietik me bazë tërshëren

1.Në një blendër hidhni tërshërën, fikun,hurmën dhe kakaon dhe frulojini deri sa të bëhen një masë e njëtrajtshme. 2.Masën hidheni në enën ku doni të bëni ëmbëlsirën. 3.Në blendër hidhni qiqrat, bananen, mjaltin, gjalpin e kikirikut dhe i grini...

Për 5 minuta mund të bëni meringa të shijshme...

Meringat janë ëmbëlsira të përftuara në përzierja delikate e të bardhave të vezëve me sheqer pluhur. Kanë shumë përdorime në kuzhinë: mund t’i shjojmë vetëm, të dekorojmë tortat apo ëmbëlsirat. Nëse kemi të bardha vezësh që na kanë mbetur...

Cheesecake delikat me krem limoni dhe djathë Philadelphia

Cheesecake është përfundimisht ëmbëlsira më e dashur e ditëve të nxehta: e freskët, e lehtë, nuk ka nevojë për pjekje në furrë dhe është perfekte për çdo moment të ditës. Përgatitja e saj është e thjeshtë, ndërsa rezultati mahnitës....

Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë, ëmbëlsira...

1.Në një enë hidhni dy kokrrat e mollëve të prera hollë. 2.Njomini me lëngun e limonit dhe i hidhni sheqerin përsipër. 3.Ndërkohë zbutni rrushin e thatë në pak ujë të vakët. 4.Kullojeni dhe bashkojeni me arrat dhe bajamet e...

Receta e thjeshtë për përgatitjen e zupave nga duart...

1.Në fundin e tasave të zupave formoni një shtresë me biskota të thërrmuara. 2.Në një tenxhere ku keni vendosur për të zierë qumështin, shtoni të verdhat e vezëve që i keni rrahur më parë me sheqer dhe niseshte. 3.E...

Pa miell, por special në çdo kafshatë. Mos e...

1.Ndezim furrën në temperaturën 160°C. 2.Në mikser grijmë bajamet bashkë me një lugë sheqer (e marrim nga sasia që kemi) derisa të bëhen pluhur. Sheqerin e shtojmë, që bajamet të mos lëshojnë vaj. 3.Thyejmë 3 vezë dhe ndajmë në...

Kek në tigan me mollë dhe rrush të thatë...

1.Në një tas të madh bashkoni vezët, mollët, kanellën, sheqerin, miellin, pluhurin për pjekje, vaniljen dhe rrushin. 2.Bëni brumin dhe jepini formën që dëshironi . 3.Këtë kek mund ta piqni në tigan, me shumë pak vaj. 4.Hidheni kekun në...

Waffles me çokollatë, ja receta vetëm me 4 përbërës!

1.Për të përgatitur këto waffles duhet të keni tosterin specifik. Në një enë shtoni miellin.2.Gradualisht shtoni vajin dhe e përzieni me një rrahëse dore.3.Tani shtoni vezët e rrahura.4.Vazhdoni t’i trazoni dhe për një masë kremoze shtoni ujin.5.Me ndihën e...