Sugjerojmë:

Ëmbëlsira

Brownie pa gluten

 Ngroheni furrën në 180C. Lyejeni me gjalpë një tavë që nuk ngjit 30cm x 20cm dhe shtroni bazën me letër që nuk ngjit.     Mbushni një të tretën e një tenxhereje të vogël me ujë, lëreni të ziejë dhe...

Reçel molle i aromatizuar me kanellë

Vendosni një pjatë të vogël në ngrirje. Hidhni mollën e copëtuar dhe sheqerin në një tenxhere të madhe së bashku me 350 ml ujë dhe lërini të ziejnë, duke e trazuar për të tretur sheqerin. Gatuani butësisht, duke e...

Tortë me karota dhe arra

Ngrohni furrën në 180C. Lyeni me vaj dhe shtroni bazat dhe anët e dy formateve të kekut 20 cm me letër pjekjeje. Rrihni në një enë vajin, kosin, vezët, vaniljen dhe lëkurëne portokallit. Përzieni miellin, sheqerin, kanellën dhe arrën...

Puding me panetone

Ngroheni furrën në 160C dhe lyeni një enë pjekjeje të cekët 850ml me pak gjalpë. Pritini 250 gr panetone në copa, duke i lënë koret. Lyejeni me gjalpë fetat me pjesën tjetër të gjalpit. Pritini fetat përgjysmë dhe renditini...

Puding me banane në mikrovalë

Vendosni gjalpin në një enë pjekjeje 1 litërshe dhe vendoseni në mikrovalë në temperaturë të lartë për 30 sekonda-1 min derisa të shkrihet. Shtoni 1½ banane, grijeni gjalpin e shkrirë, më pas shtoni sheqerin, miellin, kanellën, vezët dhe qumështin....

Tërshërë me mollë dhe mandarina

Një natë përpara përzieni tërshërën me kanellën në një tas të madh. Përzieni lëngun e mollës dhe mollën e grirë, mbulojeni me celofan dhe lëreni në frigorifer gjatë gjithë natës.  Në mëngjes, hidhini sipër segmentet e mandarinës, ndajeni në...

Cheesecake me çokollatë

Për të bërë bazën e cheesecake, shtypni biskotat tretëse me një okllai ose procesojini në një përpunues ushqimi, më pas vendosini në një tas me sheqerin dhe gjalpin dhe përziejini. Lyeni me gjalpë dhe shtroni me letër gatimi një...

Byreçka me mollë dhe kanellë

Vendosni mollët mesatare, sheqerin dhe kanellën në një tenxhere të vogël me 1 lugë gjelle ujë. Mbulojeni me kapak dhe ziejini në zjarr të ulët për 10-15 minuta derisa molla të tretet dhe të kthehet në një komposto. Përzieni...

Shortbread: Biskotat super të shijshme skoceze me vetëm 3...

Parangrohni furrën në 180 gradë. Vendosni miellin dhe sheqerin në një tas të madh dhe përziejini me një rrahëse vezësh. Shtoni gradualisht copat e gjalpit dhe me duar ose procesor ushqimi, krijoni një masë. Duhet të duket e thërrmuar...