Puding me panetone

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
45 minuta
Sugjerohet për:
4 perona
Kalori:
50 gr gjalpë, i zbutur
250 g panetone
2 vezë
140 ml pana
225 ml qumësht
1 lugë ekstrakt vanilje
2 lugë gjelle sheqer pluhur
sheqer pluhur, për spërkatje

Ngroheni furrën në 160C dhe lyeni një enë pjekjeje të cekët 850ml me pak gjalpë.

Pritini 250 gr panetone në copa, duke i lënë koret.

Lyejeni me gjalpë fetat me pjesën tjetër të gjalpit. Pritini fetat përgjysmë dhe renditini në enë me anën e lyer me gjalpë lart.

Në një tas, përzieni së bashku 2 vezë, 142 ml pana, 225 ml qumësht, 1 lugë ekstrakt vanilje dhe 2 lugë gjelle sheqer pluhur dhe derdhni mbi panetone.

Vendoseni enën në një tepsi dhe derdhni ujë të nxehtë rreth saj në një thellësi prej rreth 2,5 cm. E pjekim për 35 minuta derisa pudingu brenda të jetë i verdhë dhe sipër të skuqet mirë.

E pudrosim me sheqer pluhur dhe e servirim.

Komento