Përreth botës

Biftek i mbushur me qepë të karamelizuara

1.Për qepët e karamelizuara 2.Për të karamelizuar qepët, ngrohni vajin në një tigan të madh me nxehtësi mesatare. Pasi të jetë nxehur, shtoni qepët dhe spërkatini me kripë. 3.Trazojeni shpesh, derisa të zbuten rreth 15-20 minuta. 4.Ulni nxehtësinë nëse...

Sallatë verore me shalqi dhe avokado, duhet ta provoni!

1.Hidhni në një tas të madh shalqinin, avokadon dhe spinaqin. 2.Në një enë të vogël përzieni së bashku vajin e arrës dhe të ullirit, lëngun e limonit dhe paprikën. 3.Hidhjani përzierjen sallatës dhe trazojeni mirë. Ruaj Recetën

Patate të mbushura me proshutë, speca dhe mocarela

1.Para-ngrohni furrën në 200 ° c. Gjysmoni patatet e pjekura dhe pastroni mishin e tyre.2.Ziejini lëkurat e patates me vaj ulliri, më pas vendosini në një fletë pjekje dhe i piqni për 10-15 minuta derisa të jenë të arta.3.Në...

Si të gatuani ëmbëlsirën tradicionale shqiptare: Shëndetlie

1.Ndezim paraprakisht furrën në temperaturën 180° C. 2.Në një tas, me rrahësen e vezëve përziejmë vezët me sheqerin për 2 minuta, shtojmë gjalpin, mjaltin, kripën, miellin, vaniljen, sodën me sitë, arrat dhe e punojmë brumin me lugë druri. 3.Hedhim...

Si të përgatisësh Sangria: Pijen spanjolle më të shijshme...

1.Në një kanë të madhe, shtoni mollët, portokallet dhe sheqerin dhe trazojini me një lugë druri për 45 sekonda. 2.Shtoni lëngun e portokallit dhe konjakun dhe trazojini sërish për 30 sekonda. 3.Shtoni verën e kuqe dhe trazojeni përzierjen. Provojeni...

Kunguj në furrë me djathë kaçkavall dhe domate

1.Ndizeni furrën në 180 gradë. 2.Në një tigan nxehni vajin e ullirit dhe gatuani fetat e qepës dhe hudhrën derisa të zbuten. 3.Kalojini qepët në fundin e një tave të vogël për pjekje. 4.Pritini domatet në feta rreth 7-8...

Makarona me karrota, parmixhano dhe djathë çedar

1.Gatuani makaronat sipas instruksioneve në paketim.2.Ndërkohë vendosni karrotat në një tigan mesatar me 1 filxhan ujë.3.Lërini të vlojnë në temperaturë të lartë.4.Mbulojini, ulni temperaturën dhe lërini të ziejnë derisa të zbuten, për rreth 5 minuta.5.Ndërsa karotat ziejnë, në një...

Kofsha pule në tavë me salcë tandoori dhe xhenxhefil

1.Ngrohni vajin në një tavë të madhe mbi nxehtësi të lartë. 2.Vendosni kofshat e pulës dhe lerini të piqen për 6 minuta ose deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë, pastaj hiqini nga tava dhe vendosni mënjanë. 3.Shtoni...

Receta e pestos siciliane, idealja për të shoqëruar pjatat...

1.Lani mirë domatet dhe hiquni lëkurën. 2.Pasi të keni qëruar domatet, pritini dhe hiquni farat e kërcejt e brendshëm, më pas lërini të kullojnë lëngun e tepërt. 3.Në një tepsi, shtroni letër furre dhe vendosni aty domatet. Piqini për...