Mirëqënie

A po e ushqeni trurin tuaj? Ja 7 ushqimet...

Ushqimet më të mira për trurin tonë, janë ato të cilat janë të pasura me polifenole dhe yndyrna të shëndetshme. Kështu ato kanë veti të rrisin përqendrimin tonë dhe të përmirësojnë në maksimum funksionet esenciale të sistemit tonë nervor....

Nga çokollata tek vaji i ullirit, ja 8 ushqimet...

Ushqimet që hamë çdo dite ndikojnë tek shëndeti ynë. Si rrjedhojë e kësaj nutricionistët theksojnë se zgjedhja e ushqimit të mirë është pjesë esenciale e të paturit një stil jetese të shëndetshme. Edhe nëse po përpiqeni të kurseni para,...

12 shpikjet fantastike që mezi kemi pritur t’i kemi...

Sot, inovatorët, sipërmarrësit dhe inxhinierët po vijnë me vegla çdo ditë për ta bërë jetën tonë më të lehtë se kurrë. Nga pastrimi dhe gatimi, deri tek karikimi i telefonave tanë, ata kurrë nuk pushojnë së befasuari me shpikjet...

Lulelakra, një perime plot vlera për organizmin tuaj

Lulelakra është një perime  e përdorur gjerësisht në kuzhinë, sidomos gjatë stinës së dimrit. Shumica e lulelakrave janë të bardha, por është e mundur të blini varietete jeshile dhe vjollcë, si dhe lulelakra më të ëmbla romanesco, me tufat...

Harrojeni avokadon: Ky është superushqimi që duhet të filloni...

Që nga kohërat e lashta, populli japonez ka përdorur bimët e detit në mënyra të ndryshme. Përgatitjet e bëra nga algat e detit u përdorën dikur për të shëruar djegiet, pasi besohej se parandalonin infeksionet bakteriale dhe zbutnin lëkurën,...

Vitaminat B mund të ndihmojnë në përmirësimin e rezultateve...

Një studim i ri sugjeron që vitaminat B mund të përmirësojnë simptomat e COVID-19 dhe të zvogëlojnë kohëzgjatjen e qëndrimit në spital për ata me infeksione të rënda. Në një raport të botuar në Maturitas, studiuesit nga Universiteti i...

Mendoni se jeni intolerantë ndaj glutenit? Zbulojeni tani

Gluteni mund të jetë një gabim i madh, por është një nga shumë gjërat më të mira të jetës. Ndërkohë që për shumë njerëz nuk është aspak problem, të tjerë kanë intolerancë ndaj guletnit. Ja disa nga shenjat e...

Shkencëtarët e shpjegojnë: Çfarë ndodh me trupin tuaj kur...

Kilet shtesë kanë disa efekte në trupin tuaj, përveçse ju bëjnë të dukeni më të shëndoshë. Kur shtoni peshë brenda një viti, ato mund t’ju duken kile “të pafajshme”, por me kalimin e kohës mund të bëhen vërtet serioze....

15 ushqimet anti-inflamatore që duhet të filloni të konsumoni...

Inflamacioni është reagimi i sistemit tuaj imunitar ndaj acarimit, dëmtimit ose infeksionit. Ashtë një përgjigje normale (dhe në të vërtetë një gjë e mirë), dhe është një pjesë e natyrshme e shërimit. Por është e mundur që inflamacioni kronik...