Sugjerojmë:

Këshilla për të qendruar të shëndetshëm gjatë Ramazanit

Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, muslimanët e rritur të shëndetshëm praktikojnë agjërimin e përditshëm nga agimi deri në perëndim të diellit. Tradicionalisht, njeriu e prish agjërimin në perëndim të diellit me një vakt të quajtur Iftar dhe më pas hahet përsëri para agimit në syfyr. Ka prova që sugjerojnë se agjërimi mund të ketë efekte pozitive në shëndetin tuaj.

Muaji i Shenjtë shpesh shihet si një kohë për të praktikuar vetëkontroll, vetëdisiplinë, sakrificë dhe ndjeshmëri për ata që kanë më pak fat. Inkurajohet të përpiqeni t’i ruani këto praktika edhe jashtë orarit të agjërimit.

Pini shumë ujë dhe hani ushqime hidratuese gjatë Ramazanit

Pini shumë ujë ndërmjet Iftarit dhe Syfyrit. Temperaturat e larta gjithashtu mund t’ju bëjnë të djersitni më shumë, ndaj është e rëndësishme të pini lëngje për të zëvendësuar atë që humbisni gjatë ditës (të paktën 10 gota). Ju gjithashtu mund të rrisni konsumin e ujit duke ngrënë ushqime hidratuese. Provoni të shtoni shalqi në vaktin tuaj të Syfyrit ose hajeni atë si një ëmbëlsirë pas Iftarit. Sallata tradicionale arabe me yndyrë përmban shumë kastravec dhe domate hidratuese. Shmangni pijet me kafeinë si kafeja, çaji dhe kola, sepse kafeina mund t’i bëjë disa njerëz të urinojnë më shpesh, gjë që mund të çojë në dehidrim. Mos harroni gjithashtu se pijet e gazuara me sheqer do të shtojnë kalori në dietën tuaj.

Konsumoni ushqimet e duhura në Syfyr që të zgjasin gjatë orëve të agjërimit

Syfyri duhet të jetë një vakt i shëndetshëm që ju siguron energji të mjaftueshme për të zgjatur deri në Iftar. Zgjidhni ushqimet e duhura për t’ju mbështetur gjatë agjërimit. Ngrënia e karbohidrateve komplekse, si frutat dhe perimet, fasulet, qiqrat dhe thjerrëzat, do t’ju sigurojë një burim energjie afatgjatë gjatë gjithë ditës. Përfshini produkte qumështi me pak yndyrë dhe përpiquni të përfshini yndyrna të shëndetshme të pangopura si avokado, arrat e pakripura, salmoni, ullinjtë dhe vaji i ullirit.

Rimbushni nivelet tuaja të energjisë duke ngrënë një Iftar të shëndetshëm dhe të ekuilibruar

Ngrënia e tre hurmave për të prishur agjërimin është një mënyrë tradicionale dhe e shëndetshme për të filluar Iftarin. Hurmat janë një burim i shkëlqyer i fibrave. Përfshini shumë perime për të siguruar vitamina dhe lëndë ushqyese jetike. Zgjidhni drithërat, të cilat i sigurojnë trupit energji dhe fibra. Shijoni mish pa dhjamë të pjekur në skarë ose të pjekur në furrë, pulë pa lëkurë dhe peshk, për të marrë një pjesë të mirë të proteinave të shëndetshme. Në përgjithësi, shmangni ushqimet e skuqura dhe të përpunuara me shumë yndyrë ose sheqer. Shijoni vaktin tuaj dhe shmangni teprimin duke ngrënë ngadalë.

Lini një koment