Arkiva e etiketave: neps

Sallatë salmoni me salcë susami

HAPI 1Ziejini patatet dhe fasulet me avull, në një kosh të vendosur mbi një tigan me ujë të vluar për 8 minuta. Vendosini sipër filetot e salmonit dhe ziejini me avull edhe për 6-8 minuta të tjera, ose derisa...

Këshilla për të qendruar të shëndetshëm gjatë Ramazanit

Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, muslimanët e rritur të shëndetshëm praktikojnë agjërimin e përditshëm nga agimi deri në perëndim të diellit. Tradicionalisht, njeriu e prish agjërimin në perëndim të diellit me një vakt të quajtur Iftar dhe më...

Merluc në tavë me domate, pjata e shijshme e...

Ngrohni furrën në 220 gradë. Vendosni specat, qepët, domatet dhe ullinjtë në një tepsi të madhe dhe të thellë për pjekje dhe piqini për 15 minuta derisa të fillojnë të zbuten dhe të digjen në skaje. Hidhni salcën, fasulet...

Krem kafe: Aromë e fortë, shije delikate

1.Në një tenxhere, përzieni kafen me panën dhe 3 lugë sheqer. Gatuajini në banjëmari për 3 minuta duke i përzier vazhdimisht me një lugë druri, më pas shtoni të verdhat e vezëve të cilat i keni rrahur më parë...

Drekën me vete. Sallatë me pulë, avokado dhe kikirikë

Një vakt i bollshëm, me proteina e acide yndyrore që do t’ju sigurojë energjitë e duhura për një ditë të gjatë e plot sfida në punë. Përbërësit: 450 gr kofshë pule me lëkurë e kocka të hequra ½ lugë...

Kasata me kos dhe luleshtrydhe për fëmijë të lumtur

Sot do të shohim si të përgatisim kasata me kos dhe luleshtrydhe, një recetë që kënaq pa masë fëmijët, të limituar në sheqerna dhe ju jep mundësinë ta përgatisni edhe në versionin vegan me kos bimor. Përbërësit: 500 ml...

Buka e Pashkës. Receta hap pas hapi e përgatitur...

E shpjeguar hap pas hapi, do ta keni shumë të lehtë të përgatisni në shtëpi një prej recetave më tipike të Pashkëve me shije të ëmbël, e pjekur në furrë dhe perfekte për të zbukuruar tryezën e kësaj feste....