60 min +

Si të gatuani brinjë derri me mjaltë dhe erëza

1.Lani brinjët me ujë të rrjedhshëm e të ftohtë dhe thajini me letër kuzhine. 2.Hidhuni rozmarinë, rigon, trumëz, kripë e piper, lyejini mirë dhe spërkatini me uthull. 3.Vërini brinjët në një tavë për furrë dhe piqini me 160 gradë...

Sarma me gjethe spinaqi është receta që familja juaj...

1.Në një tigan vendosim qepët e coptuara, mishin e bluar, orizin, kripën dhe piperin e zi, i skuqim për 5 minuta dhe shtojmë piperin e kuq. 2.Vazhdojmë i skuqim edhe për 2 minuta të tjera. 3.Marrim gjethet e spinaqit...

Qepë të mbushura me mish, proshutë dhe kërpudha

1.Si fillim ngrohni furrën në temperaturën 210 gradë. 2.Pastaj pastroni qepët dhe prejini në njërën anë. 3.Hiqni pjesën e brendshme. 4.Ndërkohë, në një tas të madh miksoni mishin e grirë, kërpudhat, majdanozin, sheqerin, salcat dhe thërrimet e bukës. 5.Përziejini...

Picë me patate të ëmbël dhe brokoli

1.Për petën: Ngroheni furrën në 200 gradë C. 2.Vendosni një letër pergamene në furrë dhe lyejeni me 2 lugë vaj ulliri. 3.Shtoni kubat e patates së ëmbël në një përpunues ushqimor dhe lereni deri sa të bëhet një masë...

Rizoto me kërpudha dhe bizele, shijen as nuk e...

1.Në një tigan  mbi ngrohjen mesatare, vini supën e pulës të ziejë. 2.Në një tenxhere të madhe vini vajin të ngrohet. 3.Shtoni qepë dhe gatuajeni rreth 5 minuta. 4.Shto 1 lugë gjelle gjalpë, hudhër, kërpudha, fletë dafine dhe trumzë....

Fantastike për festa: Ja si të përgatisni në shtëpi...

1.Ndezim paraprakisht furrën në temperaturën 180° C. 2.Në një tas, me rrahësen e vezëve përziejmë vezët me sheqerin për 2 minuta, shtojmë gjalpin, mjaltin, kripën, miellin, vaniljen, sodën me sitë, arrat dhe e punojmë brumin me lugë druri. 3.Hedhim...

Si të përgatisësh lëvore çokollate në shtëpi si një...

Në vendet me një traditë të hershme të çokollatës, si Belgjika dhe Zvicra, lëvorja e çokollatës është një ndër dhuratat më të këndshme që mund t’i bësh dikujt që ka dobësi për çokollatën. Në vitet e fundit, copëzat e...

Ëmbëlsirë me agrume dhe erëza për ditët festive

1.Përzieni frutat e thata, bajame, lëvoret e thara, karrotat dhe liker portokalli në një tas të madh përzierës. 2.Mbulojeni dhe lëreni tasin ashtu gjithë natën. 3.Miksoni të gjithë përbërësit e thatë së bashku, pastaj shtoni në përzierje frutat e...

Pasta me djathë, mish derri dhe lulelakër

1.Pastroni lulelakrën, ndajeni në copa dhe gatuajeni në avull derisa të zbutet. Skuqni dy thelpinj hudhre në një tigan të madh me pak vaj. 2.Shtoni 200 gr mish derri të grirë, skuqeni, shuajeni me verën e bardhë, shtoni tulin...