Gjel deti special për natën e ndërrimit të viteve

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
3 ore e 30 minuta
Sugjerohet për:
8-10 persona
Kalori:
5-6 kg gjeldeti gati për furrë me qafë të prerë dhe të brendshmet të ndara veç
150 g gjalpë
3 thelpinj hudhre, te grira imet
një grusht i madh erzash të përziera si majdanoz, trumzë, dafinë etj
2 limonë, të dy të përgjysmuar, 1 i shtrydhur
1 qepë, e prerë trashë
2 karota, të prera trashë
Për salcën
2 lugë gjelle miell i thjeshtë
1 lugë gjelle salcë soje
1 lugë ekstrakt majaje
gotë e madhe verë e kuqe (rreth 200 ml)
500 ml lëng pule ose gjeldeti

Deri në 48 orë dhe të paktën 12 orë para gatimit, lironi lëkurën mbi gjoksin e gjelit në mënyrë që të mund të fusni duart poshtë saj. Spërkateni zogun kudo, duke përfshirë edhe nën lëkurë, me 2 lugë gjelle kripë deti. Vendoseni gjelin në një tavë të madhe pjekjeje, me anën e gjoksit lart. Lëreni të pambuluar në frigorifer derisa ta gatuani.

Hiqeni gjelin nga frigoriferi të paktën 1 orë para gatimit. Ngroheni furrën në 240C. Shkrini gjalpin në një tigan të vendosur në zjarr të ulët, më pas shtoni hudhrën, erëzat e grira dhe lëngun e limonit. Ziejini për 1 min, hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak.

Hiqeni gjelin nga tava dhe shpërndani në të qepët, karotat, qafën e gjelit të detit dhe të brendshmet. Vendosni një raft pjekjeje mbi tavë dhe vendoseni gjelin sipër. Mbushni gjelin me limonët e shtrydhur dhe të plotë së bashku me erëzat. Ngrini lëkurën dhe hidhni me lugë rreth 4 lugë gjelle gjalpë me erëza e hudhër mbi mishin poshtë, më pas masazhoni lëkurën për ta përhapur atë. Lyejeni pjesën më të madhe të gjalpit të mbetur në të gjithë zogun, duke rezervuar rreth 2 lugë gjelle. Lidhini krahët dhe këmbët së bashku.

Futeni gjelin e detit në furrë dhe ulni nxehtësinë në 180C. Piqeni për 1 orë, më pas hiqeni nga furra dhe lyejeni me më shumë gjalpë. Rrotullojeni tavën dhe kthejeni në furrë për 30 minuta të tjera. E lyejmë sërish me gjalpë dhe e pjekim për 30 minuta të tjera.

Pasi gjeli ka kaluar 2 orë në total, kontrolloni temperaturën e tij me një termometër. Është gatuar në mënyrë perfekte kur pjesa më e trashë e gjoksit lexon rreth 65C dhe pjesa më e trashë e kofshës lexon 75C. Nëse temperatura është më e ulët, kthejeni gjelin në furrë për 15 minuta derisa të arrihet temperatura. Ftoheni për 10 minuta, më pas transferojeni në një dërrasë dhe lëreni me kokë poshtë – gjeli i detit duhet të pushojë për të paktën 20 minuta të tjera dhe do të qëndrojë i nxehtë për të paktën 40 minuta më shumë.

Ndërkohë bëni salcën. Nëse tava e pjekjes është rezistente ndaj zjarrit, vendoseni direkt në zjarr mesatar. Nëse jo, kruajeni përmbajtjen në një tigan të madh e të cekët. Shpërndani mbi të miellin dhe përziejeni për të bërë një pastë. Shtoni salcën e sojës dhe ekstraktin e majasë, përzieni, më pas derdhni verën dhe përzieni për të formuar një pastë të trashë. Hidhni lëngun dhe lëngjet e gjelit të detit (nëse nuk po i gatuani tashmë në tavë). Ziejini për rreth 5 minuta, duke e trazuar për të bërë një lëng mishi të pasur. Kullojeni në një enë ose tigan për ta ringrohur nëse është e nevojshme.

Vendoseni gjelin e detit në një pjatancë dhe shëbejeni me salcën shoqëruese.

Komento