Vegjetariane

Supa klasike me domate, ideale për pranverë

Ngroheni vajin e ullirit në nxehtësi mesatare në një tenxhere. Shtoni hudhrën e grirë dhe ziejini për 30 sekonda deri në 1 minutë derisa të marrë ngjyrë kafe të lehtë dhe të lëshojë aromën. Shtoni të dy kanaçet me...

Metoda e duhur për të pjekur shpargujt në furrë

Parangrohni furrën në 220 gradë. Vendosni shpargujt në një tas për përzierje dhe spërkatni me vaj ulliri. Përziejini që të lyhen njëtrajtësisht edhe majat, më pas spërkatini me djathë parmigiano, hudhër, kripë dhe piper. Vendosni shpargujt në një tavë...

Burger i shëndetshëm me kërpudha dhe qiqra

 Nxehim 1 lugë vaj në një tigan që nuk ngjit dhe kaurdisim kërpudhat, hudhrën dhe qepën e njomë për 5 minuta. Përzieni pluhurin e kërrit, lëkurën e limonit dhe lëngun dhe gatuajeni për 2 minuta ose derisa përzierja të...

Receta për majonezë vegane pa vezë

Në një gotë blenderi, hidhni vajin e misrit, qumështin e sojës, kripën dhe më pas uthullën e bardhë. Me një blender dore, filloni ta procesoni duke e lëvizur blenderin lart e poshtë. Majoneza do të marrë një formë kremoze....

Supë kremoze me kunguj të njomë dhe lulelakër

Në një tenxhere të thellë ngrohni vajin. Shtoni qepën dhe hudhrën dhe skuqini derisa të jenë të tejdukshme. Shtoni lulelakrën e grirë, kungujt e njomë dhe lëngun e perimeve klasike lëreni të ziejë. Ziejini për rreth pesë minuta më...

Njoki të bëra vetë me spinaq, panxhar dhe shafran

1.Kur uji të ketë marrë valë, hedhim patatet në tenxhere dhe i lëmë të ziejnë derisa të shpohen lehtë me pirun. I qërojmë, i hedhim në një tas, i shtypim mirë me pirun dhe më pas me dorë. 2.Shtojmë...

Reçel qepe, nëse akoma nuk e keni provuar kjo...

Në një tenxhere me madhësi të mesme ngrohni vajin dhe shtoni qepë, trumzë, kripë dhe piper. Gatuajini derisa qepët të jenë të buta dhe të tejdukshme, duke i trazuar shpesh, rreth 10 minuta. Shtoni supë, sheqer, mjaltë, uthull, xhenxhefil...

Si të shijoni në pak hapa hummus, lezetin e...

Kur flasim për kuzhinën arabe a mund të lëmë pa përmendur salcën hummus? Qiqrat janë ylli i kësaj recete të famshme në mbarë botën, por me origjinë nga Lindja e Mesme. Qiqrat janë të pasura në proteina, fibra dhe...

Vezë në furrë me salcë speci të kuq, një...

1.Nxehni  furrën në  180 gradë C . 2.Ndani salcën e specit të kuq midis katër enëve të vogla për  pjekjes. 3.Merrni 4 vezë dhe thyeni 1 në secilën enë. Piqini për 7-10 minuta derisa të tendosen të bardhat dhe...