Sugjerojmë:

Supë krem me thjerrëza dhe kungull

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
50 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
1 lugë gjelle vaj ulliri, plus 1 lugë
2 qepë, të grira
2 thelpinj hudhre, te prera
800 g tul kungulli të copëtuar, plus farat
100 g thjerrëza të kuqe
½ tufe e vogël trumzë, gjethe të zgjedhura, plus shtesë për t'u shërbyer
1 l lëng perimesh të nxehtë
1 majë luge kripë dhe sheqer
50 g krem fresh, plus shtesë për t'u shërbyer

Ngrohni vajin në një tenxhere të madhe. Skuqini qepët derisa të zbuten dhe të fillojnë të marrin ngjyrë të artë. Hidhni hudhrën, tulin e kungullit, thjerrëzat dhe trumzën dhe më pas hidhni lëngun e nxehtë. I rregulloni me kripë, mbulojeni dhe ziejini për 20-25 minuta derisa thjerrëzat dhe perimet të zbuten.

Ndërkohë lani farat e kungullit. Hiqni çdo copë tuli që ka mbetur ende pas tyre dhe më pas thajini me letër kuzhine. Ngrohni 1 lugë vaj në një tigan që nuk ngjit dhe skuqni farat derisa të fillojnë të kërcejnë dhe të skuqen. Përziejini shpesh, por mbuloni tiganin në mes për t’i mbajtur ato në të. Kur farat të duken të skuqura dhe të thekura, shtoni pak kripë dhe pak sheqer dhe përzieni mirë.

Procesoni përzierjen e gatuar të kungujve me një blender dore ose në një përpunues ushqimi derisa të jetë homogjene, më pas shtoni kremin dhe procesojeni përsëri. Provojeni për kripë. Shërbejeni me një lugë krem ​​fraîche, disa gjethe trumze dhe farat e thekura të shpërndara sipër.

Komento