Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: krem

E shëndetshme dhe me pak kalori: Supë me selino

Ngrohni vajin në një tenxhere të madhe në zjarr mesatar, hidhni selinon, hudhrën dhe patatet dhe lyejini me vaj. Shtoni një spërkatje ujë dhe një majë të madhe luge kripë dhe gatuajeni, duke e përzier rregullisht për 15 minuta,...

Supë krem me thjerrëza dhe kungull

Ngrohni vajin në një tenxhere të madhe. Skuqini qepët derisa të zbuten dhe të fillojnë të marrin ngjyrë të artë. Hidhni hudhrën, tulin e kungullit, thjerrëzat dhe trumzën dhe më pas hidhni lëngun e nxehtë. I rregulloni me kripë,...

Pulë e shijshme në krem me domate dhe pesto

Ngrohni vajin në një tigan, mundësisht që nuk ngjit. Shtoni pulën dhe skuqeni pa e lëvizur derisa të marrë pak ngjyrë. Kthejeni pulën dhe gatuajeni nga ana tjetër. Vazhdoni gatimin për 12-15 minuta derisa pula të jetë gatuar. I...

Supë kremoze me kunguj të njomë, patate dhe djathë...

Vendosini patatet në një texhere të madhe me ujë aq sa të mbulohen dhe shkërmoqni kubikët e koncentartit. Lëreni të vlojë, më pas mbulojeni dhe gatuajeni për 5 minuta. Shtoni kungulleshkat, vendosni përsëri kapakun dhe ziejini edhe për 5...

Supë kremoze me shparguj

Ngrohni gjalpin dhe vajin në një tenxhere të madhe derisa të krijohet shkumë. Skuqini majat e shpargujve për disa minuta që të zbuten. Hiqini dhe lërini mënjanë. Shtoni qepët, kërcellin e shpargujve dhe hudhrën dhe gatuajeni për 5-10 minuta...

Krem stikash, receta super e shijshme italiane

Vini një tenxhere mesatare të mbushur me ujë për të zier dhe shtoni. I lëmë të ziejnë për 4 minuta më pas i kullojmë dhe i vendosim në një peshqir kuzhine të pastër. Palosni peshqirin dhe fërkoni stikat në...

Marmelatë bananesh e përgatitur shpejt e shpejt në shtëpi

E shijshme, e pasur me kalium. Mund të përdoret si në receta të kripura, ashtu edhe për të mbushur tortat e krostatat. Të pasura me vitamina dhe kripëra minerale të rëndësishme mes të cilave fosfori, shumë i rëndësishëm për...

Këto 5 ushqime të pasura me kolagjen luftojnë rrudhat...

Kur bëhet fjalë për kujdesin ndaj lëkurës, ne e dimë se një kombinim i kremrave të diellit, kremrave anti-plakje dhe kujdesi i vazhdueshëm do të na ndihmojnë të lehtësojmë procesin e plakjes. Por siç theksohet tek “Reader’s Digest”, ju...

Tortë vegane me ananas

E nisim me një rregull bazë: torta me ananas është një tortë ‘përmbys’. Si përgatitet? Ndiqni hap pas hapi këshillat tona, pasi në versionin vegan është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Është gjithashtu shumë e lehtë sepse përgatitet...