Sugjerojmë:

Pulë e shijshme në krem me domate dhe pesto

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
1 lugë gjelle vaj ulliri
4 gjokse pule pa lëkurë pa kocka
200 g domate qershi
3 lugë pesto
3 lugë gjelle krem fresh
Borziloku i freskët

Ngrohni vajin në një tigan, mundësisht që nuk ngjit. Shtoni pulën dhe skuqeni pa e lëvizur derisa të marrë pak ngjyrë. Kthejeni pulën dhe gatuajeni nga ana tjetër. Vazhdoni gatimin për 12-15 minuta derisa pula të jetë gatuar. I rregullojmë me pak kripë dhe piper.

Përgjysmojmë domatet dhe i hedhim në tigan duke i trazuar për disa minuta derisa të fillojnë të zbuten. Ulni zjarrin dhe përzieni peston dhe kremin derisa të bëhet një salcë. Shpërndani me disa gjethe borziloku, më pas shërbejeni me oriz dhe sallatë ose pure dhe brokoli.

Komento