Arkiva e etiketave: pesto

Karkaleca me pesto

Thajini karkalecat. Në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit në nxehtësi mesatare. Shtoni karkalecat dhe kripën. Gatuani karkalecat për 1 deri në 2 minuta në çdo anë derisa të bëhen pothuajse të errëta, duke i kthyer ato...

Njoki me pesto borziloku, gati në 7 minuta

Në një tenxhere, vendosni qumështin, peston dhe kripën të ziejnë lehtë. Shtoni njokit, duke i copëtuar me gishta nëse janë ngjitur së bashku.     Gatuajini për rreth 5 minuta, duke i përzier herë pas here derisa njokit të jenë...

Pasta me pesto brokoli dhe panҫetë

Vendosni një tenxhere me ujë pak të kripur të vlojë. Shtoni brokolin dhe ziejeni për 5 minuta. Hiqeni me një lugë me vrima dhe lëreni mënjanë. Vendosni makaronat në të njëjtën tenxhere dhe gatuajini sipas udhëzimeve të paketimit. Ndërkohë,...

Mbi brusketa, sallatra dhe mbi të gjitha në pasta:...

Në një procesor ushqimi, bëni bashkë borzilokun, stikat e pishës, parmigianon, hudhrën, kripën dhe përpunojini. Ndërsa motori është në punë, derdhni vajin derisa të inkorporohet. Spërkatni me piper, sipas shijes. Përdoreni menjëherë ose ruajeni në frigorifer me një copë...

Makarona me pesto dhe lakër jeshile

Zieni makaronat. Ndërsa makaronat janë duke zierë, hiqni një filxhan ujë makaronash për salcën. Ndërsa makaronat janë duke zierë, shtoni të gjithë përbërësit e pestos në blender. Mos harroni të hiqni rreth 1/4 e gjetheve të lakrës për t’i...

Pasta me pesto majdanozi dhe speck

Si fillim vendosni ujin e pastave të ziejë. Filloni me përgatitjen e pestos së majdanozit: lani majdanozin dhe vendoseni në mikser; shtoni aty edhe kripën, stikat e pishës, bajamet dhe parmixhanon e grirë. Shtoni një lugë kafeje  vaj ulliri...

Njoki me rikota dhe pesto

Pestoja është një nga salcat më të vlerësuara dhe me të pëlqyera, sidomos nga fëmijët. Nëse kësaj here doni të përgatisni diçka ndryshe nga pastat e zakonshme me pesto, provoni këto njoki të bëra në shtëpi. Përbërësit: 300 gr...

Salcë arrash. Receta origjinale dhe përdorimet e saj në...

1.Vendosni thelpinjtë e arrave në ujë të vluar për 3-4 minuta. Në këtë mënyrë mund t’u hiqni më lehtë cipën e jashtme. 2.Merrni tulin e bukës dhe zbuteni në qumësht. Lëreni për disa minuta pastaj shtrydheni mirë, për të...

Pasta me pesto majdanozi dhe speck

Një pjatë e parë pastash kremoze, e shpejtë për t’u realizuar dhe me shije të freskët e kombinuar nga proshuta speck krokante. Bashkon delikatesën e pestos së majdanozit me shijen klasike të speck. Pak përbërës për të realizuar një...