Sugjerojmë:

Pasta me pesto brokoli dhe pançetë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
300 gr brokoli të copëtuar në lule
300 gr makarona
1 lugë gjelle stika pishe
1 tufë e madhe borzilok
1 thelpi i madh hudhre
2 lugë gjelle parmixhiano i grirë imët
1 lugë gjelle vaj ulliri
50 gr pançete të tymosur, të prerë në kubikë
200 g domate qershi, të përgjysmuara

Vendosni një tenxhere me ujë pak të kripur të vlojë. Shtoni brokolin dhe ziejini për 5 minuta. Hiqeni dhe lëreni mënjanë.

Vendosni makaronat në të njëjtën tenxhere dhe gatuajini sipas udhëzimeve të paketimit. Ndërkohë, hidhni brokolin në një përpunues ushqimi me stikat e pishës, borzilokun, hudhrën, parmixhianon dhe vajin dhe lëreni derisa të bëhet një masë homogjene. I rregullojmë me piper të zi dhe pak kripë (panceta është shumë e kripur).

Vendosim një tigan në zjarr mesatar dhe gatuajmë pancetën për 2 minuta. Shtoni domatet dhe gatuajini për 3 minuta, ose derisa të zbuten. Hidhni makaronat me peston e brokolit, domatet dhe pancetën dhe hollojeni me një spërkatje uji të makaronave, nëse është e nevojshme. Hidhni në pjata dhe shërbejeni.

Komento