Arkiva e etiketave: brokoli

Pasta me pesto brokoli dhe panҫetë

Vendosni një tenxhere me ujë pak të kripur të vlojë. Shtoni brokolin dhe ziejeni për 5 minuta. Hiqeni me një lugë me vrima dhe lëreni mënjanë. Vendosni makaronat në të njëjtën tenxhere dhe gatuajini sipas udhëzimeve të paketimit. Ndërkohë,...

Spaghetti me ton, brokoli dhe limon

Ziejini spagetit në ujë me kripë për 6 minuta. Shtoni brokolin dhe ziejini për 4 minuta më shumë ose derisa të dyja të zbuten. Ndërkohë, përzieni qepët, ullinjtë, kaperit, tonin dhe lëkurën e limonit me lëngun në një tas...

Tavë kremoze me brokoli dhe lulelakër

Ngrohni furrën tuaj në 180 gradë. Lyejmë një tavë të thellë me pak yndyrë. Vini një tenxhere të madhe me ujë të ziejë. Ziejini brokolin dhe lulelakrën në avull për 4 deri në 5 minuta, derisa të zbuten pak....

Makaronat super të shijshme me salcë brokoli mund t’i...

1.Në një tenxhere vendosni ujin për të valuar. 2.Pasi uji të ketë valuar vendosni brokolin për të zierë. 3.Pasi të zihet merreni kullojeni dhe kalojeni në blender, duke i shtuar edhe djathin parmixhano. 4.Pasi të jetë krijuar një masë...

Për të fituar vlerat maksimale të brokolit provoni këtë...

1.Si fillim pastroni të gjitha perimet me ujë të rrjedhshëm. 2.Preshin grijeni hollë, patatet dhe karrotat pritini në kubikë të vegjël ndërsa brokolin ndajeni në degëza të vogla. 3.Në një tenxhere hidhni një lugë gjelle vaj ulliri dhe vendoseni...

Brokoli i pjekur me djathë, majonezë dhe tul buke

Përbërësit: 2 gota e gjysmë brokoli 2 vezë 1/2 filxhan çaji bukë (tulin, e copëtuar) 1/4 filxhan çaji qepë (të grira) 1/4 filxhan çaji majonezë 1 filxhan çaji djathë Cheddar 1 lugë çaji lëkurë limoni 1/2 lugë çaji kripë...

Brokoli në furrë, me pak përbërës dhe shumë shije

Brokoli i pjekur është aq i thjeshtë sa tingëllon — thërrmojeni atë në furrë dhe lëreni të thahet dhe të zbutet në nxehtësi. Hapat e thjeshtë janë si më poshtë: Filloni duke marrë kokën e brokolit dhe duke hequr...

Një omëletë me brokoli për një super mëngjes

1.Ngroheni furrën dhe vendosni një tigan të madh. 2.Vendosni brokolin në tigan dhe shtoni pak ujë. 3.Ulni pak nxehtësinë dhe lëreni të vlojë. 4.Në një tas të madh, hidhni vezët, qumësht, kripë dhe piper. 5.Shtojini tek brokoli i gatuar,...

Brokoli e gatuar me bukë misri në furrë, shija...

1.Në fillim ngrohni furrën në temperaturë 190 gradë C. Në një tas të madh rrihni bashkë ,gjizën, gjalpin dhe vezët. 2.Më pas shtoni qepët, djathin, bukën e grirë të misrit, dhe brokolin. Trazojini mirë. 3.Masën e krijuar shtrojeni në...