Arkiva e etiketave: brokoli

Muffins me vezë, perfekte për mëngjes

Ngroheni furrën në 200C. Lyeni me gjysmën e vajit një tavë për muffins me 8 vrima. Ngrohni vajin e mbetur në një tigan dhe shtoni brokolin, specin dhe qepët. Skuqini për 5 minuta. Lëreni mënjanë të ftohen.     Rrihni...

Pasta me pesto brokoli dhe pançetë

Vendosni një tenxhere me ujë pak të kripur të vlojë. Shtoni brokolin dhe ziejini për 5 minuta. Hiqeni dhe lëreni mënjanë. Vendosni makaronat në të njëjtën tenxhere dhe gatuajini sipas udhëzimeve të paketimit. Ndërkohë, hidhni brokolin në një përpunues...

Penne në furrë me djathë dhe brokoli

  Gatuani makaronat, duke shtuar brokolin për 4-5 minutat e fundit dhe ziejini derisa të zbuten. Kullojeni mirë, më pas ngrohni furrën. Ngrohni gjalpin në një tenxhere dhe përzieni miellin. Gatuajeni për 1 min, më pas shtoni gradualisht qumështin,...

Makarona me brokoli dhe ton në tavë

Ngrohni vajin e rezervuar nga toni në një tigan të thellë. Hidhni domatet plus 200 ml ujë dhe ziejini ndërkohë që gatuani makaronat, duke ndjekur udhëzimet e paketimit. Shtoni brokolin për 3 minutat e fundit, më pas kullojeni, duke...

Pasta me pesto brokoli dhe panҫetë

Vendosni një tenxhere me ujë pak të kripur të vlojë. Shtoni brokolin dhe ziejeni për 5 minuta. Hiqeni me një lugë me vrima dhe lëreni mënjanë. Vendosni makaronat në të njëjtën tenxhere dhe gatuajini sipas udhëzimeve të paketimit. Ndërkohë,...

Spaghetti me ton, brokoli dhe limon

Ziejini spagetit në ujë me kripë për 6 minuta. Shtoni brokolin dhe ziejini për 4 minuta më shumë ose derisa të dyja të zbuten. Ndërkohë, përzieni qepët, ullinjtë, kaperit, tonin dhe lëkurën e limonit me lëngun në një tas...

Tavë kremoze me brokoli dhe lulelakër

Ngrohni furrën tuaj në 180 gradë. Lyejmë një tavë të thellë me pak yndyrë. Vini një tenxhere të madhe me ujë të ziejë. Ziejini brokolin dhe lulelakrën në avull për 4 deri në 5 minuta, derisa të zbuten pak....

Makaronat super të shijshme me salcë brokoli mund t’i...

1.Në një tenxhere vendosni ujin për të valuar. 2.Pasi uji të ketë valuar vendosni brokolin për të zierë. 3.Pasi të zihet merreni kullojeni dhe kalojeni në blender, duke i shtuar edhe djathin parmixhano. 4.Pasi të jetë krijuar një masë...

Për të fituar vlerat maksimale të brokolit provoni këtë...

1.Si fillim pastroni të gjitha perimet me ujë të rrjedhshëm. 2.Preshin grijeni hollë, patatet dhe karrotat pritini në kubikë të vegjël ndërsa brokolin ndajeni në degëza të vogla. 3.Në një tenxhere hidhni një lugë gjelle vaj ulliri dhe vendoseni...