Makarona me brokoli dhe ton në tavë

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
2 x 185 g kanaçe ton në vaj ulliri, të kulluara mirë, 1 lugë gjelle vaj të rezervuar
2 x 400 g kanaçe domate të konservuara me hudhër dhe erëza
350 g makarona
300 gr brokoli të prerë në copa të vogla
200 gr djathë i butë i lehtë
100 gr cheddar, i grirë hollë
25 g thërrime buke

Ngrohni vajin e rezervuar nga toni në një tigan të thellë. Hidhni domatet plus 200 ml ujë dhe ziejini ndërkohë që gatuani makaronat, duke ndjekur udhëzimet e paketimit. Shtoni brokolin për 3 minutat e fundit, më pas kullojeni, duke rezervuar pak nga uji i gatimit.

Ngrohni grilën e furrës. Përzieni djathin e butë në salcën e domates derisa të shkrihet, më pas shtoni makaronat, brokolin dhe tonin e kulluar, së bashku me pak nga uji i rezervuar i gatimit nëse salca duket pak e trashë. I rregullojmë me kripë dhe piper.

Hidheni në një tavë dhe spërkatni cheddar-in dhe thërrimet. Futini në furrë për pak minuta derisa të marrin ngjyrë të artë. Shërbejeni me një sallatë të madhe anësore, nëse dëshironi.

Komento