Shëndet

Këto 12 ushqime kanë aq shumë fibra sa do...

Të gjithë dëshirojnë të ndihen të ngopur për orë të tëra pasi të hanë drekën dhe të mos ndihen të fryrë. Por si?! A ka ndonjë mundësi të tillë? Epo, ka një zgjidhje që nuk është tamam seksi, por...

Pijet energjike. Alternativat natyrale nga lëngu i domates deri...

Jeni të lodhur dhe doni të rikuperoni forcat sa më shpejt? Pijet energjike për momentin kanë shumë publicitet dhe premtojnë se ju sigurojnë energjinë për të cilën keni nevojë përmes substancave të ndryshme stimuluese. Në nivel botëror, pijet energjike...

5 arsye pse duhet ta shtoni rukolën në tavolinën...

Rukola është një nga bimët jeshile më të  mira që mund të konsumojmë. Ajo është një burim i mirë i disa vitaminave dhe mineraleve dhe gjithashtu plot antioksidantë që japin përfitime të provuara shëndetësore. Plus nuk ka aspak kalori...

A po e ushqeni trurin tuaj? Ja 7 ushqimet...

Ushqimet më të mira për trurin tonë, janë ato të cilat janë të pasura me polifenole dhe yndyrna të shëndetshme. Kështu ato kanë veti të rrisin përqendrimin tonë dhe të përmirësojnë në maksimum funksionet esenciale të sistemit tonë nervor....

Gabimet që të gjithë ne bëjmë kur gatuajmë pulën

Pula është një ndër ushqimet më të konsumuara në tryezat e secilit prej nesh. Në të gjithë botën llogaritet që të konsumohen rreth 8 bilion pula në vit. Ajo konsumohet gjerësisht për vet vlerat ushqyese që përmban, si proteina,...

6 ushqimet që reduktojnë rrezikun nga e të prekurit...

Ekzema është një gjendje ku pjesë të caktuara të lëkurës përflaken, bëhen të kuqe, çahen dhe ju kruhen. Ushqimet që konsiderohen miqësore me ekzemën mund të shkaktojnë “ndezje” tek ata që janë alergjikë ndaj tyre. Çfarë ushqimesh rekomandohen:  Salmoni...

Mos i injoroni! Këto janë 5 sinjalet që tregojnë...

Çdo ndryshim që ndodh në trupin tonë, është një sinjal për mirë ose keq, që meriton vëmendjen e duhur. Nëse i kapni gjërat në kohë, është shumë më e thjeshtë edhe për t’i kuruar ato. Ju hahen shumë gjëra...

4 ushqimet më të mira që ju ngopin pa...

Të cilësuar edhe si superushqime ato ndihmojnë në forcimin e metabolizmit, parandalojnë disa sëmundje, si të zemrës, kancerit dhe infarktin. Më poshtë po ju rendisim katër ushqimet më të shëndetshme për organizmin e njeriut:  Boronicat Parandalojnë infeksionet në rrugët...

Ullinjtë dhe përfitimet e tyre shëndetësore! Ja çfarë duhet...

Ullinjtë janë një frut i pazakontë për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të yndyrës. Yndyra e tyre më e bollshme është acidi oleik, i cili mund të ketë disa përfitime shëndetësore. Ato gjithashtu përmbajnë karbohidrate 4-6%, shumica...