Shëndet

Oreksi juaj ka 7 faza dhe çdokush që do...

Një nga marrëdhëniet më të ndërlikuara që ka një qenie njerëzore është ajo me ushqimin. Ne nuk hamë gjithmonë sepse jemi të uritur. Nganjëherë kjo ndodh thjesht për shkak të sasisë së madhe të reklamave dhe posterave të ushqimit...

Sekreti si të përfitoni sa më shumë hekur nga...

Mungesa e hekurit sjell një nga sëmundjet më të ndeshura në ditët e sotme, atë të anemisë, e cila shoqërohet me një sërë simptomash të ndryshme. Njerëzit që vuajnë prej saj zakonisht ndihen të plogësht, kanë vështirësi në frymëmarrje...

Gripi i shpendëve në Shqipëri: Nga kujdesi në gatimin...

Shqipëria së fundmi është përfshirë nga një valë e gripit të shpendëve H5N8 ku pas evidentimit të rasteve të para gjatë ditës së dielë, të hënën janë regjistruar me mijëra shpendë të ngordhur në pularitë e qytetit të Durrësit...

E vërteta rreth domateve të konservuara: A janë të...

Domatja është padyshim një ndër përbërësit më të vyer të kuzhinës që është në gjendje të transformojë tërësisht shijen e një pjate. Por ashtu si ҫdo product i nënës natyrë, edhe domatja ka stinën e saj, ҫka do të...

5 probleme shëndetësore që mund t’i zgjidhësh duke qarë

Referuar statistikave, gratë në Shtetet e Bashkuara qajnë mesatarisht 3.5 herë në muaj ndërsa burrat afërsisht 1.9 herë. Sidoqoftë, shoqëria njerëzore duken se qan, si një shenjë dobësie. Por nëse ju vjen për ta bërë diçka të tillë, atëherë...

Gjithçka për kefirin, pijen e shëndetit të mirë

Kefiri është një prej ushqimeve ‘cool’ të momentit, një ‘bombë’ vitaminash dhe mineralesh që rivitalizojnë sistemin imunitar dhe luftojnë stresin. Suksesi i tij shkon dorë për dore me atë të ushqimeve të tjera të fermentuara që ‘Whole Foods’, gjigandi...

12 ushqimet që janë të dëmshme për fëmijët tuaj...

Studimet kanë treguar se disa nga ushqimet e përditshme që ju i jepni fëmijëve tuaj, në fakt janë shumë të rrezikshme. Në dukje të mira, këto ushqimet kaq të preferuara nga fëmijët, janë potencialisht të dëmshme për ta. Neps...

Njihuni me dietën ylber që forcon sistemin tuaj imunitar!

Sistemi imunitar ka nevojë për të gjitha lëndët ushqyese që të funksionojë normalisht. Ja cilat janë disa nga ushqimet e shumëngjyrëshme që forcojnë sistemin tuaj imunitar: Ushqimet në ngjyrë të kuqe, portokalli dhe të verdhë janë të pasura kryesisht...

Ushqime që përmirësojnë fertilitetin tek gratë

Për gratë që kanë vështirësi në konceptimin e një fëmije, është shumë e rëndësishme të konsultohen me një specialist të fertilitetit nëse nuk arrijnë dot të mbeten shtatzënë pas një viti përpjekjesh. Ka shumë arsye pse konceptimi nuk ndodh...