Darka

Brokoli në furrë, me pak përbërës dhe shumë shije

Brokoli i pjekur është aq i thjeshtë sa tingëllon — thërrmojeni atë në furrë dhe lëreni të thahet dhe të zbutet në nxehtësi. Hapat e thjeshtë janë si më poshtë: Filloni duke marrë kokën e brokolit dhe duke hequr...

Patate dumplings. Recetë tradicionale që vjen nga Irlanda

1.Hiquni koren fetave të bukës dhe vendosini në një tas me ujë të ftohtë. 2.Ndërkohë qëroni qepën dhe grijeni imët, merrni majdanozin, lajeni, thajeni dhe grijeni dhe atë. 3.Qëroni patatet, lajini dhe grijini me një grirëse patatesh. Pastaj kalojini...

Për të lëpirë gishtat: Pulë e pjekur me patate...

1.Ngrohni furrën në temperaturën 230 gradë C dhe vendosni brenda një tavë me letër kuzhine. 2.Në një enë të vogël, përzieni mustardën, trumzën, 1 lugë gjelle vaj, ¼ lugë çaji kripë dhe ¼ lugë çaji piper. 3.Shpërndajeni këtë përzierje...

Pastiço me karrota dhe lakër brukseli, një nga recetat...

1.Lani e pastroni mirë perimet dhe vendosini të ziejnë për rreth 20 minuta. 2.Në një enë hidhni vezët dhe rrihini duke shtuar pak nga pak qumështin dhe djathin. 3.Shtojmë gjithashtu edhe perimet e ziera dhe i trazojmë vazhdimisht. 4.U...

Si të gatuajmë muffuletta, një nga recetat më të...

1.Në një tas të madh, kombinoni 14 përbërësit e parë. Mbulojini dhe lërini në ngrirje të paktën 8 orë. 2.Prisni bukën në mes duke e holluar me kujdes nga lart dhe poshtë, duke e lënë në formë guacke. 3.Lyejeni...

Receta e salcës perfekte për në sallatë, mish apo...

1.Në një tas me madhësi mesatare bashkoni të gjithë përbërësit dhe i përzieni mirë. 2.E kaloni masën në një kavanoz qelqi dhe e ruani në frigorifer për disa orë. 3.Shijojeni salcën sipër mishit, pjatave tuaja të preferuara, por edhe...

Fasule të skuqura me domate dhe erëza

1.Në një tigan skuqim në pak vaj ulliri qepën e grirë imët me hudhrën e shtypur. 2.E lëmë deri sa qepa të zbutet dhe shtojmë domatet me fasulet pllaqi. 3.Rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe në fund hedhim...

Byrek me domate dhe salmon

1.Lajini domatet dhe pritini në feta për së gjati, duke hequr pjesët e panevojshme. 2.Kriposini lehtë dhe vendosini në një kullesë për të humbur ujin. 3.Hapeni brumin në një tavë furre të mbuluar me letër zjarrduruese. 4.Shponi pjesën e...

Supë me gjizë, domate dhe spec djegës

1.Në një tenxhere ku kemi hedhur 4 lugë vaj ulliri, skuqim hudhrën dhe kur të ketë marrë ngjyrë, e heqim. 2.Shtojmë gjizën, pak spec djegës pluhur dhe i lëmë të skuqen për 2-3 minuta, duke i përzier herë pas...