Sugjerojmë:

Supë me presh, pançetë dhe patate

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
1 ore
Sugjerohet për:
4-6 persona
Kalori:
25 g gjalpë
3 shirita pançetë, të copëtuara
1 qepë, e grirë
400g presh i prerë në feta dhe i larë mirë
3 patate mesatare, të qëruara dhe të prera në kubikë
1.4l lëng perimesh të nxehtë
140 ml pana
4 shirita pançetë, për t'u shërbyer

    Shkrini gjalpin në një tigan të madh, më pas skuqni proshutën dhe qepën duke i trazuar derisa të fillojnë të marrin ngjyrë të artë. Hidhni preshin dhe patatet, i trazoni mirë, më pas mbulojeni dhe ulni zjarrin. Gatuani butësisht për 5 minuta, duke tundur tiganin herë pas here për t’u siguruar që masa të mos ngjitet.

    Hidhni lëngun, rregulloni mirë me kripë dhe lëreni të vlojë. Mbulojeni dhe ziejini për 20 minuta derisa perimet të jenë të buta. Lëreni të ftohet për disa minuta, më pas përziejeni në një procesor ushqimi. Kthejeni në tigan, derdhni kremin dhe përzieni mirë. Shijoni dhe hidhini erëza nëse është e nevojshme. Shërbejeni me pançetë dhe me bukë të thekur.

Komento