Arkiva e etiketave: supe

Supë me patate të pjekura dhe qumësht, shija është...

1.Vendosni proshutën në një tigan të madh dhe të thellë. Gatuajini në zjarr mesatar derisa të skuqen. Kullojeni, copëtojeni dhe lëreni mënjanë. 2. Në një tenxhere ose tavë , shkrini margarinën në nxehtësi mesatare dhe shtoni miellin derisa të...

Supë me gjizë, një nga më të thjeshtat e...

1.Në një tenxhere ku kemi hedhur 4 lugë vaj ulliri, skuqim hudhrën dhe kur të ketë marrë ngjyrë, e heqim. 2.Shtojmë gjizën, pak spec djegës pluhur dhe i lëmë të skuqen për 2-3 minuta, duke i përzier herë pas...

Supë krem me presh dhe bukë të thekur

1.Në fillim përgatisni brodon me perimet tuaja të preferuara, ose nëse keni gati në frigorifer, akoma më mirë. 2.Më pas pastroni preshtë. Prituni pjesën jeshile, më pas hiquni 2 ose 3 shtresat e jashtme të pjesës së bardhë. Për...

Bishtaja të ziera me proshutë për një shije ndryshe

1.Vendosni proshutën në një tigan të vogël dhe gatuajeni mbi nxehtësi mesatare duke e kthyer herë pas here, derisa të gatuhet 3 – 5 minuta. 2.Vendosni supën e pulës, bishtajat,  qepën, uthullën, sheqerin, hudhrën, specin e zi dhe kripën...

Supë vjeshtore me krem kungulli

Grijmë qepën dhe e kavardisim në pak gjalp në zjarr mesatar derisa të rezultojë masë homogjene duke e perzierë shpesh. Lajmë karrotat dhe kungullin, i qerojmë dhe i presim në copa të vogla dhe i shtojmë tek qepa, duke...

Për 15 minuta është gati, supë me domate dhe...

1.Pasi t’i keni larë mirë vendosini të gjithë përbërësit në një blender. 2.Grijini mirë deri sa të jetë përfituar një masë kremi. 3.Transferojeni kremin nga blenderi në një tigan të madh dhe zijeni mbi ngrohje të ulët për 10...

Supë me mish viçi, qepë dhe lakër

1.Në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit. 2.Shtoni mishin e viçit dhe qepën dhe gatuajeni derisa mishi i viçit nuk është rozë dhe qepa është zbutur. 3.Shtoni hudhër dhe vazhdoni ta gatuani për 1 minutë. 4.Shtoni lakër...

Supë me patate, proshutë dhe selino receta e duhur...

1.Hidhni patatet, selinonë, qepën, proshutën dhe ujin në një tenxhere për supë. 2.Vendosini të ziejnë rreth 10 deri në 15 minuta. 3.Shtoni më pas tabletat e pulës, kripën dhe piperin. 4.Në një tigan shkrini gjalpin me temperaturë të mesme....

Supë krem me mollë dhe karrota, një super recetë!

1.Karrotat e qëruara, gjysmën i presim në rende të holla dhe të tjerat në kubikë, mollën e qërojmë dhe e presim në feta të holla. 2. Qepën e qëruar, të grirë imët, e skuqim në një tenxhere me vajin...