Sugjerojmë:

Supë me domate dhe makarona

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
349
2 lugë gjelle vaj ulliri
1 qepë, e grirë
2 degë selino, të grira
2 thelpinj hudhre, të shtypura
1 lugë gjelle pure domate
400 gr domate të grira të konservuara
400 g qiqra të konservuara
150 g orzo ose forma të tjera të vogla makaronash
700 ml lëng perimesh
2 lugë pesto borziloku

Ngrohni 1 lugë gjelle vaj ulliri në një tenxhere të madhe. Shtoni qepën dhe selinon dhe skuqeni për 10-15 minuta, ose derisa të fillojë të zbutet, më pas shtoni hudhrën dhe gatuajeni edhe për 1 min. Përziejini të gjithë përbërësit e tjerë, përveç pestos dhe vajit të mbetur, dhe lërini të vlojnë.

Ulni zjarrin dhe lërini të ziejnë për 6-8 minuta, ose derisa makaronat të zbuten. Spërkatini sipas shijes, më pas vendosini në tasa.

 Trazojeni vajin e mbetur me peston, më pas hidheni mbi supë. Shërbejeni me copa buke me kore.

Komento