5-15 min

Sallatë verore me shalqi dhe avokado, duhet ta provoni!

1.Hidhni në një tas të madh shalqinin, avokadon dhe spinaqin. 2.Në një enë të vogël përzieni së bashku vajin e arrës dhe të ullirit, lëngun e limonit dhe paprikën. 3.Hidhjani përzierjen sallatës dhe trazojeni mirë. Ruaj Recetën

Për të lëpirë gishtat këto brusketa me ton dhe...

1.Vendoseni tonin në një tas dhe shkëputeni lehtë me pirun. 2.Shtoni qepën , selino, koper, spec djegës dhe majonezë. 3.Vendosni copa të vogla nga djathi i mocarelës sipër tonit dhe përziejen. 4.Shtoni kripë dhe piper të zi. 5.Ndizni furrën...

Sot për mëngjes, kos me tërshërë dhe karota

1.Në një enë shtoni kosin me tërshërën dhe e përzieni mirë. 2.Pastaj shtoni vaniljen, frutat e thata, kripën, karotën dhe farat chia. 3.Mëngjesi është gati! Ruaj Recetën

Si të përgatisësh Sangria: Pijen spanjolle më të shijshme...

1.Në një kanë të madhe, shtoni mollët, portokallet dhe sheqerin dhe trazojini me një lugë druri për 45 sekonda. 2.Shtoni lëngun e portokallit dhe konjakun dhe trazojini sërish për 30 sekonda. 3.Shtoni verën e kuqe dhe trazojeni përzierjen. Provojeni...

Sallatë patëllxhanësh, një super pjatë

Ndizeni furrën në  200 °C.  Vendosini patëllxhanët e larë në furrë duke i shpuar me pirun në vende të ndryshme. Lërini të piqen për rreth një orë. Pasi janë pjekur, lërini të ftohen pak dhe më pas prijini në...

Brusketa të shijshme me fiq, mjaltë dhe djathë gorgonzola

1.Parangrohni furrën në 200 gradë. 2.Merrni një tavë dhe vendosni në një letër kuzhine. 3.Radhisni njëra pas tjetrës fetat e bukës. 4.E lyeni secilën me djathë gorgonzola dhe i vendosni një gjysmë fiku. Sipër e spërkasni secilën me trumzë....

Makarona me karrota, parmixhano dhe djathë çedar

1.Gatuani makaronat sipas instruksioneve në paketim.2.Ndërkohë vendosni karrotat në një tigan mesatar me 1 filxhan ujë.3.Lërini të vlojnë në temperaturë të lartë.4.Mbulojini, ulni temperaturën dhe lërini të ziejnë derisa të zbuten, për rreth 5 minuta.5.Ndërsa karotat ziejnë, në një...

Lakra brukseli me arra të pjekura, receta për të...

1.Pastroni lakrat e Brukselit duke i hequr cipën sipërfaqësore me dorë. 2.I ndani përgjysmë dhe i vendosni në një tavë ku keni vendosur më parë një letër kuzhine. 3.I shtoni sipër kripë, vaj ulliri dhe arrat. 4.I fusni të...

Super sallata e ftohtë me karkaleca që duhet të...

Në tigan ngrohim pak vaj ulliri.Hedhim karkalecat e qëruar dhe i skuqim për rreth 2 min në zjarr të fortë.Pasi të jenë skuqur i lëmë të ftohen.Ndërkohe presim qepen në kubikë të vegjël, domatet, avokadot dhe erëzat e freskëta.I...