5-15 min

Smoothie mëngjesi, gati për 2 minuta

Hidhini të gjithë përbërësit në një blender dhe lërini për 1 minutë derisa të jenë të grihen plotësisht.  Hidhni smoothie-n e tërshërës me banane në dy gota për ta shërbyer. Ruaj Recetën

Receta për guakamole klasike

  Përdorni një thikë të madhe për të grirë imët  1 domate të madhe të pjekur, më pas vendoseni në një tas.     Hiqni bërthamat nga 3 avokadot (duke ruajtur një bërthamë) dhe përdorni një lugë për të hedhur...

Limonatë me karotë

    Në një tas, përzieni së bashku karotën, lëngun e limonit, lëngun e portokallit dhe sheqerin. Vendoseni në frigorifer për të paktën 1 orë, duke e përzier herë pas here që të shkrihet sheqeri. Hidheni përzierjen përmes një site...

Sallatë me lakër të kuqe, karotë dhe finok

 Vendosni të gjitha perimet në një tas dhe trazojini mirë. Hidhni majonezën për të lyer sallatën, më pas spërkatni me shumë piper të zi dhe pak kripë. Të gjitha mbetjet mund të ruhen në një enë të mbyllur në...

Si të përgatisësh në shtëpi majonezën për sallatën ruse

Hidhni të verdhat e vezëve dhe mustardën në një tas, i rregulloni me kripë dhe piper dhe i përzieni së bashku derisa të kombinohen plotësisht. Përziejeni vazhdimisht, shtoni një pikë të vogël vaji dhe përzieni derisa të bashkohet plotësisht,...

Tërshërë me mollë dhe mandarina

Një natë përpara përzieni tërshërën me kanellën në një tas të madh. Përzieni lëngun e mollës dhe mollën e grirë, mbulojeni me celofan dhe lëreni në frigorifer gjatë gjithë natës.  Në mëngjes, hidhini sipër segmentet e mandarinës, ndajeni në...

Si të përgatisësh humus në shtëpi

Kullojini qiqrat në një sitë të vendosur mbi një tas ose enë për të kapur lëngun. Hidhini qiqrat, tahinin, hudhrën dhe kosin në një përpunues ushqimi ose blender dhe i procesoni. Përzieni një lugë gjelle nga lëngu i qiqrave...

Antipastë me fiq, mjaltë dhe bajame

Pritini fiqtë në gjysmë. Hidhni sipër kosin, më pas spërkateni me mjaltë. Spërkateni me kanellë dhe disa bajame të thekura të grira. Ruaj Recetën

Troftë e aromatizuar e pjekur në furrë

Ngrohni furrën në temperaturë të lartë. Vendosni filetot, me anën e lëkurës poshtë, në një tavë të lyer me vaj. Përziejini së bashku thërrimet e bukës, gjalpin, majdanozin, lëkurën dhe lëngun e limonit dhe gjysmën e stikave të pishës....