Sugjerojmë:

Si të përgatisësh humus në shtëpi

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
5 minuta
Sugjerohet për:
4 porcione
Kalori:
400 gr qiqra të konservuara, mos i kulloni
1 lugë pastë tahini
1 thelpi hudhër, të copëtuar
3 lugë kos grek 0% yndyrë
Lëng limoni

Kullojini qiqrat në një sitë të vendosur mbi një tas ose enë për të kapur lëngun. Hidhini qiqrat, tahinin, hudhrën dhe kosin në një përpunues ushqimi ose blender dhe i procesoni.

Përzieni një lugë gjelle nga lëngu i qiqrave derisa të keni një konsistencë të mirë, më pas vendoseni në një tas.

Shtoni lëng limoni dhe kripë sipas shijes.

Komento