Arkiva e etiketave: qiqra

Supë me perime, qiqra e xhinxher. Një recetë vegjetariane...

Supa me perime është gjithmonë një mënyrë e mirë për t’u ushqyer shëndetshëm. Le të përpiqemi t’i lëmë hapësirë fantazisë sonë për ta bërë këtë pjatë më të shijshme. Një mënyrë është ta përgatisësh edhe me qiqra dhe xhinxher....

Vezë marokiene në shportë për një vakt të lehtë

Nxehni vajin e  ullirit në një tigan mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për një ose dy minuta, duke e trazuar derisa të aromatizohet. Shtoni qiqrat dhe gatuajeni për 3 – 4 minuta, derisa të jenë të buta....

Humusi. Përgatitja në shtëpi e kremit të shijshëm për...

Sot do të bëjmë një udhëtim në Lindjen e Mesme për t’ju zbuluar një nga recetat më të njohura vegjetariane: humusin. Ka shumë vende që pretendojnë autorësinë e tij, por deri më sot nuk dihet origjina e saktë. Është...

Qiqra të gatuara me vezë dhe spinaq

Vendosni  një tenxhere të vogël me ujë në vlim dhe gatuajini vezët për 6-8 minuta. Pasi të zihen lërini të fothen dhe hiquni lëvozhgat. Ndërkohë, ngrohni vajin në një tigan dhe  shtoni qimnon, farat e  mustardës së zezë, pluhur...