Tavë me qiqra dhe perime verore

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
60 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
3 kunguj të njomë, të prerë në feta të trasha
1 patëllxhan i prerë në shirita të trashë
3 thelpinj hudhër, të prerë
2 speca të kuq, të pastruar dhe të prerë në copa
2 patate të mëdha, të qëruara dhe të prera në copa të vogla
1 qepë, e grirë
4 lugë gjelle vaj ulliri
2 domate të prera në copa të vogla
400gr qiqra të konservuara të shpëlara dhe të kulluara
1 tufë majdanoz i grirë

Ngroheni furrën në 220C. Hidhini të gjitha perimet në një tavë të madhe pjekjeje dhe hidhini pjesën më të madhe të vajit të ullirit dhe kripë e piper.

Përhapeni gjithçka në një shtresë të vetme, më pas piqeni për 45 minuta, duke i trazuar një ose dy herë derisa perimet të piqen dhe të skuqen rreth skajeve.

E vendosim tepsinë në zjarr të ulët, më pas shtojmë domatet dhe qiqrat. Lëreni të ziejnë dhe përzieni lehtësisht. Spërkateni me vaj ulliri dhe më pas shpërndajeni mbi të majdanozin.

Komento