Arkiva e etiketave: perime

Këto bimë i njohim si perime, por në të...

Mendoni se dini të dalloni një frut nga një perime? Mendohuni  edhe një herë… Në botën e ushqimit, ka shumë bimë që shumica e njerëzve i konsiderojnë perimet, por që janë në të vërtetë fruta nga ana botanike. Shembulli...

Oriz i skuqur me miks perimesh, një shije e...

1.Gatuani orizin sipas udhëzimet të paketimit. 2.Nxehni vajin në një tigan të madh. 3.Hidhni lakren dhe specat për 2-3 minuta, pastaj derdhni lëngun e perimeve dhe vazhdoni të gatuani për 5-6 minuta. 4.Shtoni preshin, misrin, bambu, salcën dhe gatuajeni...

Si të përgatisim vetë koncentrat perimesh

Koncentratët e perimeve u japin shumë shije gatimeve e supave të ndryshme në kuzhinë, por sipas hulumtimeve të ndryshme përbërësit e tyre janë të dyshimtë dhe përbëhen nga 60% kripë. Si t’i përgatisim ato në shtëpi, vetëm me perime...

Lëngjet e frutave dhe perimeve të shtrydhura. 3 këshilla...

Të njohura edhe si smoothies, lëngjet e perimeve dhe frutave të shtrydhura, janë shumë të shijshme dhe të shëndetshme. Por është e rëndësishme të njohësh kombinimet e përbërësve më të mirë dhe në këtë artikull do t’ju propozojmë 3...

Supë me perime, qiqra e xhinxher. Një recetë vegjetariane...

Supa me perime është gjithmonë një mënyrë e mirë për t’u ushqyer shëndetshëm. Le të përpiqemi t’i lëmë hapësirë fantazisë sonë për ta bërë këtë pjatë më të shijshme. Një mënyrë është ta përgatisësh edhe me qiqra dhe xhinxher....

Oriz me perime dhe salcë të ëmbël të përgatitur...

Një recetë e pazakontë dhe e shijshme, një mënyrë e mirë e mirë për të përdorur perimet që keni në frigorifer në mënyrë të thjeshtë e të shijshme. Me ndihmën e salcës së ëmbël, orizi basmat me perime do...

8 perimet më të mira për të bërë muskuj

Dietat e zakonshme për ndërtimin e muskujve në trup konsistojnë gjithmonë një shumë të mishit, sepse mishi përmban shumë proteina dhe proteina që ndërtojnë muskujt. Por çfarë mund të konsumoni nëse nuk e pëlqeni mishin apo nuk e konsumoni...

Supë me perime, e duhura për një verë të...

1.Për të përgatitur këtë supë si fillim lani mirë të gjitha perimet. 2.Merrini me radhë, një nga një të gjitha perimet (kungullin, kungulleshkën, lulelakrën, preshin, pataten, domaten, karrotën, hudhrën dhe qepët e njoma). Pastrojini dhe pritini në kubikë të...

E keni ditur gabim! Këto perime ju shkaktojnë gazra...

Perimet janë padyshim tepër të rëndësishme për shëndetin dhe thelbësore për humbjen afatgjatë të peshës. Por disa prej tyre mund të jenë përgjegjëse për fryerjen tuaj. Këto ushqime janë të ulëta në kalori dhe të larta në lëndë ushqyese,...