Arkiva e etiketave: perime

E keni ditur gabim! Këto perime ju shkaktojnë gazra...

Perimet janë padyshim tepër të rëndësishme për shëndetin dhe thelbësore për humbjen afatgjatë të peshës. Por disa prej tyre mund të jenë përgjegjëse për fryerjen tuaj. Këto ushqime janë të ulëta në kalori dhe të larta në lëndë ushqyese,...

Dietat pë humbje të shpejtë peshe. Të gjithë po...

Për dietën Optavia është folur shumë gjatë këtij viti. Ky program për humbje peshe kërkon që përdoruesit të regjistrohen në një plan vaktesh të ulëta në kalori e më pas të konsumojnë ushqimet që janë pjesë e planit në...

Nëse je mbi 50 vjeç këto ushqime duhet t’i...

Të ushqehesh shëndetshëm është mjaft e rëndësishme në mënyrë që trupi  të marrë proporcionin e duhur të lëndëve ushqyese. Por sipas një studimi të kryer së fundmi, individët që janë mbi moshën 50 vjeç duhet të kenë më shumë...

Supë krem thjerrëzash: pjatë delikate dhe e shëndetshme

1.Vendosini thjerrëzat në ujë që një natë para. 2.Në një tigan shtoni vaj ulliri, qepën dhe karotën e grirë hollë. 3.Shtoni thjerrëzat dhe dy gota ujë. 4.Vendosini të ziejnë me kapak mbyllur dhe herë pas here shtoni ujë nëse...

Super e shëndetshme, perime të pjekura me gjoks pule!

1.Në fillim lani e pastroni perimet. 2.Pastaj pritini sipas dëshirës të gjitha me rrallë. 3.Vendosni në tavën që do ti piqni sipas radhës së dëshiruar. 4.Hidhuni sipër vaj, kripë, spec të kuq ose erëza të tjera sipas dëshirës. 5.Ndërkohë...

Një supë detox që organizmi t’ju falenderojë

Në një tenxhere të madhe, shtoni ujin dhe vendoseni në sobë me nxehtësi mesatare. Pasi është nxehur shtoni qepën dhe hudhrën.Lëreni për 2 minuta dhe trazojeni herë pas here. Shtoni selinon, karrota, brokoli, domate dhe xhinxher të freskët.Trazojeni dhe...

10 perimet me më pak karbohidrate janë këto

Këtu janë dhjetë perime të shkëlqyera me nivelin më të ulët të  karbohidrateve, të shijshme dhe të pasura me lëndë ushqyese! 1.Lulelakër – 3 gr karbohidrate. Ndoshta më klasikja nga të gjitha perimet me pak karbohidrate. 2.Lakra – 3...

Sa të sigurta janë frutat dhe perimet me pesticide...

Konsumatorët nuk duhet të kenë frikë nga përdorimi i pesticideve në ushqimin që hanë. Sipas një raporti mbi programet e monitorimit të kryera nga vendet e BE-së në vitin 2001, shumica e produkteve që hamë (fruta dhe perime, drithëra...

Nuk të pëlqejnë shumë perimet? Ja frutat me të...

Teksa perimet janë të pasura me një sërë elementesh ushqyese,  jo të gjithë i duan ato. Kjo përfshin fëmijët sidomos…. Teksa fushata të tëra sensibilizuese, kanë për qëllim t’i kthejnë sytë nga perimet, duhet gjetur një rrugë e ndërmjetme...