Sugjerojmë:

Caponata dimërore me perime

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
60 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
200 gr kungull, i qëruar dhe i prerë në kubikë
250 gr rrepa të qëruara dhe të prera në kubikë
1 ½ lugë gjelle vaj ulliri
2 presh të prerë hollë
2 thelpinj hudhre, te shtypura
2 lugë gjelle uthull balsamike
1 lugë gjelle kaperi, të shpëlarë
2 lugë gjelle ullinj të zinj, të copëtuar
2 lugë rrush të thatë
200 gr domate të konservuara
1 grusht i vogël me gjethe borziloku

    Ngroheni furrën në 200C. Hidhni kungullin dhe rrepat në një tavë me gjysmën e vajit dhe erëzave. Piqini për 20-25 minuta, derisa të zbuten dhe të karbonizohen në skajet.

     Ngrohni vajin e mbetur në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. Kriposim dhe skuqim preshin për disa minuta, derisa të zbutet pak. Shtoni kungujt, rrepat, hudhrën dhe uthullën dhe gatuajeni për rreth 2 minuta derisa të ngjitet. Përzieni kaperit, ullinjtë, rrushin e thatë dhe domatet, mbushni kanaçen me ujë dhe shtojeni edhe atë. Lëreni në zjarr për 15-20 minuta, pjesërisht të mbuluar me kapak, derisa perimet të zbuten. Përzieni pjesën më të madhe të borzilokut dhe erëzat. Shpërndani mbi pjesën tjetër të borzilokut dhe shërbejeni me bukë me kore.

Komento