Arkiva e etiketave: gjelle

Gjellë me mish viҫi

Në një tenxhere të madhe kaurdisim qepën dhe hudhrën në vaj ulliri për 5 minuta derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë të artë.  Hidhni shiritat e viçit, specin, domatet dhe rozmarinën dhe më pas lërini të vlojnë. Ziejini...

Caponata dimërore me perime

    Ngroheni furrën në 200C. Hidhni kungullin dhe rrepat në një tavë me gjysmën e vajit dhe erëzave. Piqini për 20-25 minuta, derisa të zbuten dhe të karbonizohen në skajet.      Ngrohni vajin e mbetur në një tigan të...

Gjellë e shijshme me merluc

Ngrohni furrën në 200C. Vendoseni bukën në një tepsi të madhe, spërkatni mbi 1 lugë gjelle vaj dhe piqeni për 10 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë. Lëreni mënjanë. Ndërkohë, ngrohni pjesën tjetër të vajit në një tigan...

Gjella e ҫobanit me mish qingji

Në një tenxhere, shkrini gjalpin dhe hidhni mishin e qingjit të prerë në kubikë. Shtojini qepën e prerë në feta të holla  dhe gatuajini në zjarr të ulët derisa mishi të marrë ngjyrë kafe. Shtoni më pas specin jeshil...

Mish qingji i aromatizuar me hurma arabie

Në një tigan të madh ngrohni vajin, shtoni qepën dhe mishin e qingjit dhe skuqini shpejt derisa mishi të marrë një ngjyrë të lehtë kafe. Shtoni patatet e ëmbla dhe erëzat dhe trazojini mirë. Hidhini 425 ml ujë të...

Gjellë me selino, mish viçi dhe karrota për një...

Mishin e viçit thajeni me peshqirë letre dhe marinojeni me kripë dhe piper. Në një tenxhere të madhe mbi nxehtësinë mesatare, vendosni vajin të nxehet. Shtoni mishin e viçit dhe qepën dhe lërini të gatuhen deri sa të marrin...

Ja si të hiqni kripën e tepërt nga gjella...

Jam e sigurtë që të gjitha amvisave, ashtu si edhe mua u ka ndodhur që i kanë hedhur gjellës më shumë kripë nga sa duhej… Dhe kjo të çon dëm të gjithë punën, gjella do të jetë një tmerr,...