Sugjerojmë:

Gjellë e shijshme me merluc

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
35 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
4 feta bukë të ndenjur, të prera në kubikë
2 lugë gjelle vaj ulliri
1 qepë, e grirë hollë
2 thelpinj hudhre, të shtypura
1 lugë fara speci djegës të thatë
400 gr domate të grira të konservuara
4 fileto merluci
400 gr fasulle pllaqi të konservuara dhe të kulluara
1 tufë e vogël majdanoz, i grirë
1 limon, i prerë në copa

Ngrohni furrën në 200C. Vendoseni bukën në një tepsi të madhe, spërkatni mbi 1 lugë gjelle vaj dhe piqeni për 10 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë. Lëreni mënjanë.

Ndërkohë, ngrohni pjesën tjetër të vajit në një tigan në zjarr mesatar. Shtoni qepën dhe gatuajeni derisa të zbutet për rreth 10 minuta, më pas shtoni hudhrat dhe specat djegës dhe përzieni për 1 min. Hidhni domatet dhe filetot e peshkut. Mbulojeni dhe ziejini për 10 minuta derisa peshku të jetë gati gati, më pas zbulojeni.

Hidhni kokrrat e fasuleve, rregulloni mirëme kripë, më pas gatuajeni derisa gjithçka të jetë e nxehtë. Shërbejeni me bukë të thekur, majdanoz dhe limon.

Komento